fbpx
7 riešení ako presvetliť izby - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
3524
post-template-default,single,single-post,postid-3524,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

7 riešení ako presvetliť izby

7 riešení ako presvetliť izby

Chodíte nespokojne po byte, zapínate lampy, ale stále máte tmu? Problém môže byť aj niekde inde!
Dôležité je uvedomiť si, ktoré z aspektov zmeniť môžeme, a ktoré nie. Nezmeníme orientáciu bytu alebo izby na svetovú stranu, nezbúrame nový bytový dom postavený za našimi oknami a so stromami to tiež nebude také jednoduché. Môžeme si však pomôcť sami, oveľa jednoduchšie a rýchlejšie.

Zamilujte si okná a dovoľte im dýchať!

Absolútne primárnym zdrojom svetla v interiéri je okno. Z hľadiska svetla platí, čím väčšie, tým lepšie. Prvým krokom k pusteniu svetla do nášho interiéru je zachovanie bočných plôch stavebného okenného otvoru v bielej alebo aspoň bledej farbe. V tomto mieste si totiž prichádzajúce svetlo hľadá plochy, od ktorých by sa mohlo odraziť hlbšie do miestnosti.

Mnohí z nás majú okná naozaj radi a preto dávajú na parapety alebo k francúzskym oknám na zem veľa rôznych dekorácii. Nemali by sme však zabúdať, že všetkého veľa škodí. Odstráňme preto z okolia okien príliš veľké a tmavé predmety, ktoré by mohli zabraňovať prenikaniu svetla. A áno, platí to aj pre ťažké tmavé závesy.

Aj dvere môžu priniesť svetlo!

Možno je to trochu prekvapivé, veď vďaka dverám si robíme hlavne súkromie, však? No nielen to. Farba dverí, textúra materiálu či sklokombinácie vedia pomôcť aj pri cielenom presvetlení priestoru. Najtypickejším príkladom sú tmavé chodby, ktoré sú hlavne v bytoch často orientované tak, že nie je možnosť prívodu prirodzeného svetla cez okná. Vtedy vie pomôcť to, ak plné dvere vymeníme za také, ktoré prepustia svetlo z iných miestností cez presklené plochy. Ak sa bojíte súkromia napríklad v kúpeľni, dá sa to vyriešiť dnes už širokým výberom matných či mliečnych skiel.

KASARD

Realizácia a foto: interiérové dvere KASARD

Veľké a široké dvere sú vďaka sklu odhmotnené a privádzajú svetlo.

Steny – stropy – podlahy, čo s nimi

Všeobecne platí, že tmavšie farby svetlo pohlcujú a opticky zmenšujú priestor. Tmavším odtieňom sa však nemusíme vyhýbať úplne striktne. V prípade podlahy sa dokonca odporúča, aby bola tmavšia než okolité steny a strop, keďže v nej leží symbolika „stabilnej pôdy pod nohami“.

Ak sa nám zdajú biele steny nudné, sú aj iné možnosti než použiť výrazne kontrastné farby. Stenu možno oživiť príjemnou bledou textilnou tapetou, ktorá okrem svetlosti dodá priestoru aj mäkkosť.

Stropy v obytných priestoroch sú len zriedka vo výrazných farbách. Závisí to predovšetkým aj od výšky stropu. Pre nízke stropy sa neodporúča iná farba než biela. Tá totiž púšťa svetlo ďalej a zabezpečuje, že strop na nás nebude pocitovo padať.

Zbavte sa skríň! Ale len „naoko“.

Skrine, dnes poväčšine vstavané, prestavujú v interiéroch relatívne veľkú časť vnímanej plochy. Pre tmavé malé priestory je ideálnym riešením docieliť, aby skriňa opticky splynula s prostredím. Preto sa radšej vyhnime výrazným tmavým dekorom a vyberme si radšej príjemné bledšie odtiene, ktoré sa stanú súčasťou stien!

LAMONT

Realizácia – náš partner: Šatníky LAMONT

Skriňa sa svojou farbou stala dokonalou súčasťou priestoru a zároveň vďaka použitému materiálu odráža dostatok svetla. Použitie čiernej je vďaka vysokému lesku vhodné.

Ak svetlá farba, tak iba biela?

Možno sa doteraz zdalo, že jediným riešením je obklopiť sa bielou. Existujú však aj menej jednotvárne riešenia. Vytvoriť správne farebné kombinácie však vie byť občas umenie. Mali by sme pamätať na to, že príliš sýte odtiene v nás môžu vyvolať pocit nepokoja a preto, keď siahneme napríklad po žltej farbe, ktorá je pre tmavé byty pocitovým zdrojom tepla a energie, vyhnime sa jej sýtej forme.

Ak by sme si mysleli, že čierna dostala absolútnu stopku, je to omyl. Tu sa však musíme zamerať nie na čiernu ako takú, ale na jej materiálové prevedenie. Matným povrchom sa treba v čiernej farbe vyhnúť, no vysoký čierny lesk dokáže tiež nejaké to svetlo odraziť, čo priestor nielen prehĺbi, ale čiastočne aj presvetlí. Pamätajme však na to, že keď v tmavých priestoroch už tú čiernu (alebo tmavú fialovú či modrú) chceme mať, snáď na čo najmenších súvislých plochách.

KASARD

Realizácia a foto: interiérové dvere KASARD

Zrkadlá a sklá, sem s nimi!

Dvojkombinácia pozitívnych prvkov pre tmavé byty. Netreba ani hovoriť, že zrkadlo má magickú vlastnosť násobiť prichádzajúce svetlo. Sklo sa mu efektne podobá, no prehlbuje priestor nielen ilúziou odrazu, ale aj skutočnou hĺbkou priestoru za ním. Vyvarujme sa však nepríjemným umiestneniam, ako napríklad zaveseniu zrkadla hneď oproti dverám či umiestneniu sklenených zásten do priestorov, kde sa stanú neviditeľnými.

chodba1Vizualizácia: Mgr. art. Petra Kazíková, ModerneByvanie.sk

Úzka chodba je vďaka zrkadlu prepojená so zvyškom bytu. Zrkadlo okrem iného privádza dostatok svetla z kuchyne.

Treba si na to posvietiť!

Samozrejme, pre presvetlenie bytu nesmú chýbať samotné svietidlá. Ani tu však nestačí zasvietiť čokoľvek, čo má žiarovku. V prvom rade sa zamerajme na to, aká veľká (alebo hlboká) je miestnosť a akému účelu slúži. Vyhneme sa tak častým chybám, kedy je dlhá miestnosť nerovnomerne osvetlená jediným centrálnym svietidlom a na druhom konci sme jednoducho pre akúkoľvek činnosť šeroslepí. Rovnako nepríjemne a stiesňujúco pôsobia aj príliš tmavé rohy miestnosti. Dostatočné osvetlenie musia mať predovšetkým všetky pracovné plochy, od kuchyne až po písací stolík, ale takisto miesta určené pre úpravu zovňajšku a konzumáciu jedla.

Pri výbere typu svietidla nezabúdajme ani na to, akú intenzitu a spektrum farby potrebujeme dosiahnuť. Teplá biela, denná biela a studená biela sú dnes úž zaužívané pojmy. Teplejšie spektrum naladí do útulnejšieho tónu aj všetky predmety v miestnosti. Ideálna je aj možnosť regulácie intenzity.

Materiály a farebnosť tienidiel dokážu spraviť v tmavšom byte takisto svoje. Myslime na to, že keď lampu zasvietime, koľko akého svetla a akým smerom tienidlo pustí. V súčasnosti sa do popredia dostávajú čoraz viac svietidlá s presklenými tienidlami, ktoré sú nielen dizajnovo zaujímavé, ale vzhľadom k potrebe presvetlenia tmavého bytu aj žiaduce.

Ak sa sami neviete dať rady, obráťte sa na nás, s radosťou nájdeme tie najlepšie riešenia spolu s Vami![/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]
  • Chodíte nespokojne po byte, zapínate lampy, ale stále máte tmu?......

  • Detská izba je miestnosť, ktorá rastie spolu s jej obyvateľmi......

  • Prejav bezstarostnej dôvery, odvahy a zvedavosti, ktoré oživujú nášho tvorivého ducha v súčasnosti pomáha prijať zmenenú krajinu, ktorá nám prináša nové možnosti a vízie. Farby roku 2022 vyjadrujú vďačnosť za tieto vlastnosti, sú doplnené o novú perspektívu, ktorá dodnes rezonuje a stavia budúcnosť dopredu v novom svetle....