fbpx
Ako spolupracovať s dizajnérom? - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
18199
post-template-default,single,single-post,postid-18199,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Ako spolupracovať s dizajnérom?

Ako spolupracovať s dizajnérom?

Ako sa s interiérovým dizajnérom alebo architektom dopracovať k spokojnosti, teda k interiéru, ktorý sa vám bude nielen páčiť, ale bude aj pohodlným domovom?

Pri návrhu interiéru vám dizajnér dokáže pomôcť, pretože vie, ako prispôsobiť nábytok priestoru a vytvoriť funkčný a estetický celok. Nezáleží na tom, či chcete zariadiť celý byt alebo len jednu miestnosť – dizajnér potrebuje poznať množstvo informácií, vaše preferencie a možnosti. Len tak môže navrhnúť ideu a dizajn interiéru tak, aby bol realizovateľný a zároveň funkčný a pekný.[/vc_column_text]

Návrh interiéru - Spálňa - Dizajn interiéru domu v Tatrách
[/vc_column][/vc_row]

Stanovte si približný rozpočet

Znalosť rozpočtu umožní dizajnérovi siahnuť po kvalitných riešeniach a materiáloch pri kľúčových prvkoch, ktoré sa veľmi často nemenia, ako je napríklad podlaha alebo kuchynská linka. Zároveň vie ubrať a znížiť rozpočet tam, kde to až také podstatné nie je. Ak dizajnér nepozná váš rozpočet, môže navrhnúť neprijateľné veci – veľmi drahé alebo, naopak, lacné. Tomu, kto navrhuje váš interiér, by ste mali dôverovať, pretože len tak vám dokáže skutočne pomôcť. Vie totiž nielen navrhnúť nábytok na mieru, ale aj odporučiť, čo nevyrábať, ale kúpiť tak, aby ste sa zmestili do rozpočtu. Pred začiatkom prác vás tiež dokáže usmerniť v tom, čo sa za daný rozpočet dá urobiť a zosúladí vašu predstavu s reálnymi možnosťami.

Dizajn interiéru - moderný 3i byt Nová Koliba

Spíšte si, po čom túžite, a pri zadaní buďte otvorení

Na začiatku by ste mali pripraviť zadanie, v ktorom odovzdáte čo najviac informácií. Spíšte si, čo sa vám páči, čo vám vyhovuje a čo nie. Zbierajte obrázky z časopisov a z internetu a pri zadaní o nich s dizajnérom diskutujte.
Mnoho návrhov, ktoré nájdete na internetových stránkach, nekorešponduje s vaším priestorom a často nie sú uskutočniteľné tak, ako si predstavujete. Môžu byť tiež nad rámec vášho rozpočtu. Interiérovému dizajnérovi však vždy pomôže, ak máte predstavu o tom, ako by mal váš domov pôsobiť. (Pozor, nie ako presne má vyzerať!) Rovnako mu pomôže výber materiálov, ktoré vám sedia. Pri zadaní prejavte svoj názor a povedzte nielen to, čo vám vyhovuje, ale zdôvodnite aj to, čo u vás nebude fungovať. Dizajnér s vami nebýva, preto by mal práve na tomto stretnutí spoznať vaše preferencie a želania. Mnohí sú pri stretnutí s dizajnérom uzatvorení a nevedia, čo chcú. Nechajú si urobiť návrh, no pri jeho prezentácii zrazu zistia, že by ich bývanie malo byť úplne iné. Platiť za takýto návrh sú zbytočne vyhodené peniaze, no nie je to chyba dizajnéra.

Návrh interiéru - Obývačka - Elegantný nadčasový interiér

Vyberte si dizajnéra a dôverujte mu

Ak ste si vybrali dizajnéra alebo architekta podľa jeho návrhov, spoločnú reč nájdete pravdepodobne veľmi rýchlo. Ak nie, komunikujte! Obom vám totiž záleží na tom, aby ste spoločne vytvorili miesto, kde budete radi tráviť čas. Vyjadrite sa k prvým návrhom – diskutujte a pýtajte sa, prečo veci navrhol práve takto. Je dôležité, aby ste poznali aj názor profesionála. Môže vám totiž priniesť nové myšlienky, vďaka ktorým sa budete na priestor pozerať inak. Nebojte sa hovoriť o svojich pripomienkach k prvým návrhom, ale počúvajte aj argumenty dizajnéra. Veď práve preto ste ho oslovili. Interiérový dizajnér sa vám snaží pomôcť, aby bol váš domov pekným, ale aj funkčným miestom, a k tomuto cieľu by ste sa mali dopracovať spoločne. Preto je dôležité počúvať a vnímať, čo navrhuje. Zamyslite sa znova nad svojimi požiadavkami aj nad jeho návrhom a úprimne zvážte, čo bude pre vás lepšie, prípadne s ním o svojich výhradách hovorte.

„Interiér sa nenavrhuje podľa vzoru z katalógu alebo inšpirácie z Pinterestu. Dokonalý interiér nie je ako z obrázka. Dokonalý interiér je domov, ktorý splní vaše potreby, túžby a zosúladí ich s možnosťami priestoru a rozpočtu. To je naša práca.“

Ing. arch. Monika Krkošeková