fbpx
Skôr ako začnete s rekonštrukciou bytu (Rozhovor) - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
18196
post-template-default,single,single-post,postid-18196,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Skôr ako začnete s rekonštrukciou bytu (Rozhovor)

Návrh interiéru a realizácia interiéru - keď sa interiérový dizajn podarí

Skôr ako začnete s rekonštrukciou bytu (Rozhovor)

Na tieto štyri otázky by ste mali poznať odpovede ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie bytu.

Potrebuje vaše bývanie po rokoch poriadny refresh? Alebo ste kúpili starší byt, ktorý už má najlepšie roky za sebou, prípadne vám nie úplne vyhovuje jeho dispozícia? Skôr než sa pustíte do výmeny podláh a zháňania nového nábytku, mali by ste si ujasniť niekoľko vecí.[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

1. Aký bude rozsah rekonštrukcie?

Postačia nové maľovky, podlaha a nábytok? Bude potrebný zásah do rozvodov? Alebo by sa hodilo upraviť aj dispozíciu? S odpoveďou na tieto otázky vám pomôže zhodnotenie finančných možností, o ktorých ste sa mohli dočítať na predchádzajúcich stranách, a tiež architekt alebo dizajnér, ktorý vám na základe vašich požiadaviek a svojich skúseností dokáže navrhnúť riešenia s rôznou náročnosťou. Ak ste práve kúpili starší byt, v ktorom plánujete ostať ak nie navždy, tak aspoň nadlho, mali by ste si na začiatku dať načas – najskôr v ňom pár mesiacov bývať, až potom začať s prestavbou. Za niekoľko mesiacov totiž zistíte, čo vám v ňom vyhovuje a čo nie. V ktorej miestnosti sa cítite lepšie preto, že je v nej príjemnejšie svetlo, kde sa v lete nedá vydržať pre horúčavu, kde je nepríjemne studená stena, či vám niekde chýbajú dvere, alebo vám prekáža veľká vzdialenosť, napríklad z kuchyne do obývačky. Jednoducho, v každom priestore sa dá vypozorovať množstvo dôležitých detailov, ktoré nemusia byť jasné na prvý pohľad, ukážu sa však až pri bývaní. A využitie či zanedbanie potenciálu vám môže budúce fungovanie v byte spríjemniť, ale aj znepríjemniť.

2. Oslovíte architekta?

Pri väčšej rekonštrukcii sa služby profesionála určite oplatí využiť. No čas a peniaze vám môže ušetriť aj pri úprave jednej či dvoch miestností. Samozrejme, každý sám najlepšie vie, čo sa mu páči a čo nie. Architekt či dizajnér však nie je človek, ktorý vám má vnucovať svoj vkus. Je to profesionál so vzdelaním a skúsenosťami, vďaka ktorým dokáže prísť s praktickými nápadmi, na ktoré by ste sami možno neprišli. Má vám jednoducho pomôcť vytvoriť priestor, v ktorom sa vám bude dobre bývať. V každom interiéri je tiež množstvo detailov, na ktoré si bežný človek ani nespomenie, a ak sa nevyriešia včas (napríklad príprava elektrických rozvodov), na ich prerábaní zbytočne prerobíte, nehovoriac o premrhanom čase. Ani vybrať množstvo prvkov vybavenia tak, aby všetko spolu ladilo, nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. A široká ponuka, ktorá je dnes k dispozícii, vám to neuľahčí, skôr skomplikuje. Môžete stráviť hodiny a hodiny hľadaním toho správneho zariadenia, a výsledkom bude len nerozhodnosť a veľký chaos vo vašej hlave. Aj toto hľadanie a rozhodovanie vám môže podstatne zjednodušiť interiérový architekt alebo dizajnér, ktorý má prehľad o ponuke a možnostiach. Predloží vám konkrétny návrh a vašou úlohou bude len súhlasiť alebo nesúhlasiť. Samozrejme, aj tu existujú výnimky – ak je dizajn vaším hobby, roky sledujete informácie z tejto oblasti, orientujete sa v ponuke výrobcov a možno ste absolvovali aj niektorý z kurzov navrhovania interiérov, ideový návrh aj výber zariadenia zrejme zvládnete sami.

Návrh interiéru - Pracovný kút v obývačke - Príjemný škandinávsky dizajn

Pri väčšej rekonštrukcii však určite oslovte stavebného inžiniera alebo technika, ktorý sa vyzná v stavebných materiáloch, technológiách a detailoch. Bez neho totiž riskujete, že počas stavby narazíte na problémy, na ktoré ste nemysleli, a ich riešenie za pochodu vás bude zbytočne stáť čas aj peniaze navyše.

3. Potrebujete stavebné povolenie?

To, aké úradné papiere budete potrebovať a či vôbec, závisí od rozsahu a typu rekonštrukcie. Pokiaľ ide o tzv. udržiavacie práce, teda napríklad výmenu podláh, dverí či kuchynskej linky, stačí, ak upozorníte susedov, že sa majú pripraviť na hluk a na majstrov v dome. Ak máte v pláne väčšie úpravy, ako je vymurovanie kúpeľne, odstránenie deliacej priečky alebo stavba novej, je potrebné ohlásenie drobnej stavby stavebnému úradu. Okrem vyplneného formulára budete potrebovať pôdorys bytu (buď pôvodný a nový stav, alebo súčasný stav s vyznačenými zmenami), list vlastníctva a zaplatený poplatok. Môže byť potrebný aj súhlas správcu bytového domu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov (ak zasahujete napr. do spoločných rozvodov), alebo ešte niečo navyše. Všetko potrebné sa dozviete na príslušnom miestnom úrade. Nestačí pritom svoj zámer stavebnému úradu len ohlásiť, musíte počkať aj na súhlasné stanovisko, čo obvykle trvá 30 dní. Najkomplikovanejšia, a to nielen z pohľadu komunikácie s úradmi, je v byte rekonštrukcia, pri ktorej zasiahnete do nosných stien, prípadne prístavba či nadstavba, ktorou zmeníte vzhľad celého domu. Na takéto úpravy už potrebujete stavebné povolenie. Okrem dokladov o vlastníctve a súhlasov susedov aj správcu je v takomto prípade nutný tiež posudok statika, či sú úpravy, ktoré zamýšľate, možné a pri akých podmienkach. Skôr než s takouto rekonštrukciou začnete, je dobré obrátiť sa na príslušný stavebný úrad a overiť si, aké dokumenty od vás bude vyžadovať. Pri jednoduchších úpravách, o ktorých sa dá rozhodnúť na základe dodaných dokladov, je lehota na vydanie stavebného povolenia 30 dní.

4. Komu zveríte realizáciu?

Ako to už chodí, aj tu má každý variant svoje za aj proti. Ak ste sa rozhodli zvládnuť väčšinu prác svojpomocne, budete musieť do rekonštrukcie investovať možno menej peňazí, no omnoho viac času. Dobre preto zvážte svoje sily a kapacity. Samozrejme, ak tieto práce robíte radi a neprekáža vám, že budete bývať niekoľko mesiacov či rokov v provizóriu alebo na stavbe, smelo do toho. Nezabudnite si však starostlivo naštudovať všetky postupy a odborné práce, ako sú elektro- či vodoinštalácie, radšej zverte do rúk profesionálom. Ďalšou možnosťou je najať si na všetko jednu stavebnú firmu. Tento variant je síce najdrahší, no zároveň aj najrýchlejší a bude pre vás znamenať najmenej starostí a času stráveného na stavbe. Na vykonané práce tiež získate záruku. V konečnom dôsledku tak možno až tak veľa nepreplatíte. Asi najčastejšie sa rekonštrukcie bytov realizujú tak, že si majiteľ dohodne na jednotlivé práce rôznych remeselníkov, ktorých sám organizuje, koordinuje a kontroluje, prípadne občas aj sám priloží ruku k dielu. Aj tu je však možnosť nechať organizáciu na stavebný dozor, teda na niekoho, koho si zaplatíte, alebo na architekta, ktorý sa postará nielen o návrh interiéru, ale aj o jeho realizáciu.

Kde nájdete toho správneho architekta alebo dizajnéra? Môžete začať napríklad na našich stránkach, kde je uverejnených množstvo realizácií, pri ktorých obvykle uvádzame aj kontakt na autorov. Ak vás niektorý interiér zaujme, pozrite si aj ďalšie realizácie na stránke autora a keď nadobudnete pocit, že by to mohlo byť to pravé aj pre vás, oslovte ho. Na začiatok kontaktujte viacerých, aby ste si mohli urobiť malé výberové konanie.

Róbert Mazánik,
ModerneByvanie.sk