fbpx
Nebojte sa šikmých stien v podkroví detskej izby - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
17950
post-template-default,single,single-post,postid-17950,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Nebojte sa šikmých stien v podkroví detskej izby

Nebojte sa šikmých stien v podkroví detskej izby

Detská izba má podporovať tvorivosť a hravosť detí a zároveň má byť pokojným miestom pre oddych a spánok. Šikmá stena v podkroví môže byť pri návrhu a tvorbe detskej izby výhodou. Deti potrebujú úložné priestory primerané ich výške a preto im ich nízke umiestnenie neprekáža. Priestor pod šikminou pôsobí navyše útulnejšie. Ako ho využiť?[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

Aké farby použiť na steny detskej izby?

V každej podkrovnej izbe je dôležité dbať na to, aby ste opticky nezmenšovali izbu výraznými farbami alebo materiálmi, pretože už šikmé steny spôsobujú, že sa detská izba môže javiť menšia ako je v skutočnosti. 

Ideálne je, keď sú šikmé steny a celková izba natreté svetlou farbou, napríklad aj neutrálnou bielou, pretože tmavé a výrazné farby spôsobia optické zmenšenie izby a v kombinácii so zošikmením dokonca veľmi stiesnený priestor, v ktorom sa nemusíte cítiť komfortne.

Ako vybrať nábytok do podkrovnej detskej izby?

Voľba nábytku je pri zariaďovaní týchto typov izieb najviac problémová.  Výber nábytku je značne obmedzený alebo sa môžete ukrátiť o značnú mieru úložného priestoru kvôli nábytku, ktorý nelemuje okolo celej steny. Práve z tohto hľadiska odporúčame siahnuť po nábytku na mieru, ktorý aj napriek tomu, že je drahší, investícia sa vám rokmi vráti. Navrhnutý nábytok od interiérového dizajnéra je nielen prispôsobený potrebám dieťaťa, ale dokonale využije priestor. Nábytok na mieru dokážete prispôsobiť vybranej farebnej palete a celkovému dizajnu izby.

Kam umiestniť posteľ

Umiestnenie väčšieho kusu nábytku ako je posteľ môže byť v podkrovnej izbe problematické. Naše dizajnérky odporúčajú dodržať priestor nad posteľou minimálne 110 cm od zeme preto, že trup vzpriameného dospelého sediaceho človeka je cca 88 cm. 

Do podkrovia si zvoľte posteľ, ktorá má vo svojej spodnej časti úložný priestor. To ocenia nielen deti, ale aj vy, keď budete zbierať po zemi kopy hračiek, ktoré treba niekam rýchlo uložiť.

Stôl – miesto pre hru aj vzdelávanie

Naša dizajnérka odporúča umiestniť pracovný stôl dieťaťa v blízkosti okna, aby naň dopadalo prirodzené denné svetlo, ktoré pri štúdiu deti ocenia. Ak túto možnosť nemáte použite umelý zdroj osvetlenia. Vďaka nemu môžete pracovný stôl vášho dieťaťa aj dizajnovo rozohrať.

Dôležité je tiež dbať na dostatok miesta nad stolom, aby nedochádzalo k hrbeniu detí pri písaní, kreslení, alebo k celkovému krivému sedeniu. Preto je lepšie stôl umiestniť mimo šikmého stropu. Ak máte dieťa, ktorému je potrebné sa venovať ešte počas učenia, malo by vyhovovať umiestnenie stola a doplnkovej stoličky aj vám, keď budete pri ňom sedieť.

Pri mieste určenom na hru platia rovnaké rady. Ak sa vaše dieťa rado hrá v spoločnosti, vyberte taký kút izby, ktorý sa nenachádza pod šikmou stenou, prípadne tam, kde nie je strop výrazne znížený.

Úložné priestory

Keď budete uvažovať nad umiestnením skríň, bude vás limitovať ponuka v obchode. Ak chcete siahnuť po cenovo dostupnejšom kuse nábytku, umiestnenie plánujte pod rovný strop. Pri pohľade na pôdorys izby na to môžete ľahko zabudnúť. Ak však nechcete byť priestorovo obmedzovaní alebo chcete využiť nepravidelné a šikmé tvary izby ja pre umiestnenie nábytku, oslovte dizajnérku nábytku a radšej investujete do kvalitnejšieho nábytku na mieru. 

Menšie komody a úložné boxy sa zmestia pod šikminu, kde bude vďaka nim tento priestor využitý, ale pozor – treba zosúladiť výšku komody s výškou rovnej steny po šikminu.

Aké materiály zvoliť? 

Výrobcovia nábytku aj materiálov pre nábytok ponúkajú aj zdravotne neškodné povrchové úpravy – farby a laky bez formaldehydu. Preto sa pýtajte, z čoho je vyrobený daný nábytok.

Ak máte dostatočný rozpočet, môžete zvoliť aj prírodné drevo – precízne opracované lazúrované drevo so včelím voskom či prírodnými olejmi, ktoré  bude na deti pôsobiť upokojujúco a harmonicky.

Na steny je v detskej izbe lepšie použiť umývateľnú farbu a na podlahu laminát, ktorý sa ľahko udržuje. Dobrou voľbou pri podlahe je aj vodeodolný vinyl. Doplniť ho môžete menším kobercom s aktuálnym motívom, ktorý časom vymeníte, aby ste získali izbu pre študenta bez nutnosti veľkej prerábky.

Šikmé steny v izbe sa na prvý pohľad môžu zdať problematické, ale s pomocou interiérových dizajnérov môžete prísť na praktickejšie využitie. Zavesenie hojdacej siete, alebo vytvorenie kreatívneho hracieho kútu, či vhodné rozloženie poličiek a úložných priestorov pod nízku stenu? Naše dizajnérky vám rady pomôžu navrhnúť izbu v podkroví tak, aby to ocenili najmä vaše deti.