fbpx
Pracovňa - efektívny home office - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
16118
post-template-default,single,single-post,postid-16118,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Pracovňa – efektívny home office

Pracovňa – efektívny home office

Dnes môže povedať málokto z nás, že doma pracovný kútik s počítačom jednoducho nepotrebuje. Či už stolový počítač alebo notebook, niekde svoje miestečko mať musí. A k tomu neodmysliteľne patrí aj kúsok pracovnej plochy na stole; aspoň jeden „šuflík“, polička a pohár na perá a ceruzky. Ako však dosiahnuť, aby toto pracovné miestečko bolo efektívne a zároveň pekné? Poďme sa na to spoločne pozrieť!

https://sk.pinterest.com/pin/515662226075677284/

Kam teda s tým počítačom?

Ako sme už spomenuli, počítač je dnes v domácnostiach rovnako bežný ako televízor či sporák. V podstate časom zaplnil miesta, kde sme mávali uložené klasické písacie stroje. Často sa však dnes stáva, že pre pracovný kútik zostane len nejaké provizórne a mnohokrát nesprávne miesto, čoho dôsledkom bývajú práve negatíva ako bolesť chrbta, únava zraku a teda nervozita a celková vyčerpanosť. Neodporúčame umiestniť pracovné miesto ani oproti oknu. Prečo? V prípade, že bývate v byte, hrozí nebezpečenstvo nepríjemného oslnenia odrazom od okolitých okien. Ak však máte pred oknom idylické zelené prostredie, môže sa zase stať to, že sa namiesto práce zahľadíte či zasnívate a tým stratíte potrebnú efektivitu.

archív modernebyvanie.sk

Z funkčného hľadiska je základnou zásadou výška pracovnej plochy, ktorá sa v súvislosti s výškou človeka hýbe od 70 do 75 cm. Pri stolových počítačoch klávesnicu umiestňujeme na výsuvnú plochu, ktorá je spravidla o 15 cm nižšie. K sedeniu za stolom neodmysliteľne patrí správne sedenie, ideálne výškovo nastaviteľné a ergonomické, aby fyziologicky kopírovalo zakrivenie chrbtice.

Svetlo pri práci

V neposlednom rade je dôležité aj osvetlenie pri počítači. Svetlo nesmie svietiť priamo do očí a je teda nutné zabrániť odrazom a zrkadleniu na povrchu monitoru. Stropné osvetlenie by malo byť umiestnené nad a čiastočne za pracovnou stoličkou. V prípade odrazov od okien je nutné pootočiť celé pracovisko. Dôležité je tiež zvoliť si správnu vzdialenosť obrazovky a oka, ktorá by mala byť minimálne 40 cm, ale ideálne 60 cm. Čo sa týka zorného pola, horný okraj obrazovky by mal byť vo výške očí.

A nezabúdajme ani na to, či sme praváci alebo ľaváci. Platí jednoduché pravidlo opačnej strany. Aby si praváci netienili, stolná lampa by mala svietiť zľava a pri ľavákoch naopak.

Veľkosť pracovného miesta

Vo väčšine prípadov si volíme k pracovnému miestu otočné stoličky, ktoré nám umožňujú mobilitu. Dôležité a aj pohodlné je, ak z centrálneho bodu nášho pracoviska dočiahneme na všetko potrebné.

Hájek, V.: Ergonomie v bytě, v projektu a v praxi

Vo všeobecnosti neexistuje pravidlo na ideálnu veľkosť pracoviska, keďže každý z nás má iné nároky a potreby. Ak pracujeme len s počítačom, postačí nám aj menej priestoru, no ak si potrebujeme pri práci rozkladať papiere a zakladače, určite kvôli prehľadnosti uvítame aj pomocné odkladné plochy okolo stola.

archív modernebyvanie.sk

Odkladné plochy okolo pracovného stola sú prehľadným a praktickým riešením usporiadania dokumentov, s ktorými práve pracujeme.

archív modernebyvanie.sk

Spojenie hosťovskej izby s pracovňou je výhodou – šetríme miesto a v čase práce si môžme dať pohodlnú prestávku na pohovke.

Podnetné elementy

Ak patríte medzi tých, čo si potrebujú vybaviť za stolom len zopár účtov, zadať niekoľko platieb a zapísať si do diára dve-tri poznámky, istotne Vám bude stačiť jednoduchá a vkusná pracovňa s nejakým drobným kvietkom, obrázkom a neutrálnymi farbami. Takto nič nepokazíte a malý pracovný kútik aspoň nebude udierať do očí.

Pokiaľ však trávite viac času v pracovni nad kreatívnymi myšlienkami, nudné prostredie Vás môže ubíjať a oberať o energiu. Farebnosti môžete upustiť uzdu o niečo viac a určite nezabúdajte na živé zelené plochy, ktoré Vám nielen dodajú životnú energiu, ale pomôžu aj Vašim očiam oddýchnuť si od obrazovky počítača.

https://sk.pinterest.com/pin/67272588163199161/

Jednoduché, ale „živé“ pracovné miesto.

https://sk.pinterest.com/pin/188377196896344751/

Organizácia pomôcok je kľúčom k poriadku a prehľadnosti pri práci.

https://sk.pinterest.com/pin/55309901650522998/

Pre kreatívcov existuje tiež niekoľko šikovných nápadov. Korková stena na poznámky je jedným z nich.

https://sk.pinterest.com/pin/AS2JLbz_hns8WutCSuBHd0hm_zEwZTNfXpGMJ3ItY2kvQriSQfTjxIg/

Takzvaný „pegboard“ je efektívny spôsob využitia úložného priestoru na stene.

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]
  • Chodíte nespokojne po byte, zapínate lampy, ale stále máte tmu?......

  • Detská izba je miestnosť, ktorá rastie spolu s jej obyvateľmi......

  • Prejav bezstarostnej dôvery, odvahy a zvedavosti, ktoré oživujú nášho tvorivého ducha v súčasnosti pomáha prijať zmenenú krajinu, ktorá nám prináša nové možnosti a vízie. Farby roku 2022 vyjadrujú vďačnosť za tieto vlastnosti, sú doplnené o novú perspektívu, ktorá dodnes rezonuje a stavia budúcnosť dopredu v novom svetle....