fbpx
Pracovňa - efektívny home office - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
16118
post-template-default,single,single-post,postid-16118,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Pracovňa – efektívny home office

Pracovňa – efektívny home office

Dnes môže povedať málokto z nás, že doma pracovný kútik s počítačom jednoducho nepotrebuje. Či už stolový počítač alebo notebook, niekde svoje miestečko mať musí. A k tomu neodmysliteľne patrí aj kúsok pracovnej plochy na stole; aspoň jeden „šuflík“, polička a pohár na perá a ceruzky. Ako však dosiahnuť, aby toto pracovné miestečko bolo efektívne a zároveň pekné? Poďme sa na to spoločne pozrieť!

https://sk.pinterest.com/pin/515662226075677284/

Kam teda s tým počítačom?

Ako sme už spomenuli, počítač je dnes v domácnostiach rovnako bežný ako televízor či sporák. V podstate časom zaplnil miesta, kde sme mávali uložené klasické písacie stroje. Často sa však dnes stáva, že pre pracovný kútik zostane len nejaké provizórne a mnohokrát nesprávne miesto, čoho dôsledkom bývajú práve negatíva ako bolesť chrbta, únava zraku a teda nervozita a celková vyčerpanosť. Neodporúčame umiestniť pracovné miesto ani oproti oknu. Prečo? V prípade, že bývate v byte, hrozí nebezpečenstvo nepríjemného oslnenia odrazom od okolitých okien. Ak však máte pred oknom idylické zelené prostredie, môže sa zase stať to, že sa namiesto práce zahľadíte či zasnívate a tým stratíte potrebnú efektivitu.

archív modernebyvanie.sk

Z funkčného hľadiska je základnou zásadou výška pracovnej plochy, ktorá sa v súvislosti s výškou človeka hýbe od 70 do 75 cm. Pri stolových počítačoch klávesnicu umiestňujeme na výsuvnú plochu, ktorá je spravidla o 15 cm nižšie. K sedeniu za stolom neodmysliteľne patrí správne sedenie, ideálne výškovo nastaviteľné a ergonomické, aby fyziologicky kopírovalo zakrivenie chrbtice.

Svetlo pri práci

V neposlednom rade je dôležité aj osvetlenie pri počítači. Svetlo nesmie svietiť priamo do očí a je teda nutné zabrániť odrazom a zrkadleniu na povrchu monitoru. Stropné osvetlenie by malo byť umiestnené nad a čiastočne za pracovnou stoličkou. V prípade odrazov od okien je nutné pootočiť celé pracovisko. Dôležité je tiež zvoliť si správnu vzdialenosť obrazovky a oka, ktorá by mala byť minimálne 40 cm, ale ideálne 60 cm. Čo sa týka zorného pola, horný okraj obrazovky by mal byť vo výške očí.

A nezabúdajme ani na to, či sme praváci alebo ľaváci. Platí jednoduché pravidlo opačnej strany. Aby si praváci netienili, stolná lampa by mala svietiť zľava a pri ľavákoch naopak.

Veľkosť pracovného miesta

Vo väčšine prípadov si volíme k pracovnému miestu otočné stoličky, ktoré nám umožňujú mobilitu. Dôležité a aj pohodlné je, ak z centrálneho bodu nášho pracoviska dočiahneme na všetko potrebné.

Hájek, V.: Ergonomie v bytě, v projektu a v praxi

Vo všeobecnosti neexistuje pravidlo na ideálnu veľkosť pracoviska, keďže každý z nás má iné nároky a potreby. Ak pracujeme len s počítačom, postačí nám aj menej priestoru, no ak si potrebujeme pri práci rozkladať papiere a zakladače, určite kvôli prehľadnosti uvítame aj pomocné odkladné plochy okolo stola.

archív modernebyvanie.sk

Odkladné plochy okolo pracovného stola sú prehľadným a praktickým riešením usporiadania dokumentov, s ktorými práve pracujeme.

archív modernebyvanie.sk

Spojenie hosťovskej izby s pracovňou je výhodou – šetríme miesto a v čase práce si môžme dať pohodlnú prestávku na pohovke.

Podnetné elementy

Ak patríte medzi tých, čo si potrebujú vybaviť za stolom len zopár účtov, zadať niekoľko platieb a zapísať si do diára dve-tri poznámky, istotne Vám bude stačiť jednoduchá a vkusná pracovňa s nejakým drobným kvietkom, obrázkom a neutrálnymi farbami. Takto nič nepokazíte a malý pracovný kútik aspoň nebude udierať do očí.

Pokiaľ však trávite viac času v pracovni nad kreatívnymi myšlienkami, nudné prostredie Vás môže ubíjať a oberať o energiu. Farebnosti môžete upustiť uzdu o niečo viac a určite nezabúdajte na živé zelené plochy, ktoré Vám nielen dodajú životnú energiu, ale pomôžu aj Vašim očiam oddýchnuť si od obrazovky počítača.

https://sk.pinterest.com/pin/67272588163199161/

Jednoduché, ale „živé“ pracovné miesto.

https://sk.pinterest.com/pin/188377196896344751/

Organizácia pomôcok je kľúčom k poriadku a prehľadnosti pri práci.

https://sk.pinterest.com/pin/55309901650522998/

Pre kreatívcov existuje tiež niekoľko šikovných nápadov. Korková stena na poznámky je jedným z nich.

https://sk.pinterest.com/pin/AS2JLbz_hns8WutCSuBHd0hm_zEwZTNfXpGMJ3ItY2kvQriSQfTjxIg/

Takzvaný „pegboard“ je efektívny spôsob využitia úložného priestoru na stene.

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]
  • Chodíte nespokojne po byte, zapínate lampy, ale stále máte tmu?......

  • Detská izba je miestnosť, ktorá rastie spolu s jej obyvateľmi......

  • V roku 2020 sme viac ako kedykoľvek predtým ostávali doma, pretože to bolo bezpečné. Práve tento pocit, nám vzhľadom na celosvetovú situáciu najviac chýbal. Preto sa spoločnosti, ktoré udávajú farebné trendy, zamerali v roku 2021 na farby ktoré dokážu vykúzliť miesto v ktorom sa budeme cítiť v bezpečí a vytvorí nám pocit útočiska. ...