fbpx
Na čo myslieť pri zariaďovaní vstupných priestorov? - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
3675
post-template-default,single,single-post,postid-3675,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Na čo myslieť pri zariaďovaní vstupných priestorov?

Na čo myslieť pri zariaďovaní vstupných priestorov?

Ak sa nám zdá, že vstupná chodba je tak malý priestor, že mu netreba venovať pozornosť, žiaľ, mýlime sa. Je to totiž priestor, ktorý uvidí návštevník ako prvý a urobí si tak o nás obraz. Okrem estetickej stránky však musí spĺňať aj funkčné parametre. Ako to šikovne dosiahnuť?

Vstupné priestory slúžia ako komunikačná zóna medzi interiérom a exteriérom. Je to teda miesto, kam prichádzame mnohokrát mokrí od dažďa, obutí, či s nákupnými taškami. Práve preto je dôležité, aby takýto priestor, nech je akokoľvek malý alebo veľký, splnil všetky požiadavky pre pohodlné užívanie, pohyb a odkladanie vecí.

Spravidla bývajú súčasťou vstupných chodieb nejedny dvere prepájajúce chodbu s obývačkou, toaletou či inou miestnosťou, a tak tvoria určitý tepelný, zvukový a hygienický filter. Keďže priestory rodinných domov sú zvyčajne priestorovo štedrejšie, ponúkajú možnosť rozdeliť vstup na zádverie a samostatnú chodbu, čo umožňuje ďalej rozmiestniť jednotlivé úložné priestory a používateľské zóny oveľa praktickejšie a funkčnejšie.

V prípade malých vstupov, ak je to možné, priestor môžeme ušetriť osadením dverí zasúvaných do púzdra v stene. Získame tak pocitovo väčší priestor a voľnú plochu pred aj za dverami.

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

Dvere z chodby do ďalšej časti domu sú zasúvacie do púzdra. Takéto riešenie nám šetrí priestor. V tomto prípade sme sa vyhli dvernému krídlu, ktoré by po otvorení zasahovalo do priestoru pred šatníkom.

Čo všetko potrebujeme do vstupných priestorov uložiť?

Najdôležitejšie je uloženie obuvi a zvrškov oblečenia, rukavíc, šálov či dáždnika, ale takisto drobností ako sú kľúče, pošta, kabelka alebo peňaženka. Úložisko týchto vecí býva často otvorené, aby bolo ľahko dostupné.

(https://sk.pinterest.com/pin/525302744014984567/)

(https://sk.pinterest.com/pin/525302744014984567/)

Kombinácia vstavanej skrine s otvorenými aj zatvorenými priestormi vytvára praktické a celistvé riešenie.

Druhotne, ak to priestor dovolí, vhodné je vytvoriť uzatvorený, ideálne vstavaný úložný priestor na odkladanie nie tak často používaných vecí ako sú sezónne bundy, topánky, doplnky či papuče pre hostí. Ale často sa stretávame aj s uložením spotrebičov spojených s údržbou bytu.

(https://sk.pinterest.com/pin/374221050268963703/)

(https://sk.pinterest.com/pin/374221050268963703/)

Takýto „tajný“ priestor na uloženie sezónnej obuvi je praktický a nenápadný.

(https://sk.pinterest.com/pin/858850591407938180/)

(https://sk.pinterest.com/pin/858850591407938180/)

Aj toto možno uložiť a ukryť vo vstupných priestoroch.

Čo vlastne vo vstupných priestoroch potrebujeme pohodlne robiť?

V prvom rade je dôležitý komfortný pohyb a manipulácia nielen s bežnými predmetmi, ale aj s kusmi nábytku, ktorý potrebujeme presťahovať. Napríklad na pohodlný prenos kufrov potrebujeme priestor široký aspoň 1 meter. Takisto pred akýmkoľvek otváracím úložným priestorom treba priestor aspoň taký ako je hĺbka úložiska plus ďalších 60 cm na manipuláciu, ak skriňa neumožňuje prístup zo strany.

Prvok, ktorý nechýba snáď ani v jednej chodbe je zrkadlo. Stačí malé len na posledné úpravy pred odchodom a také, ktoré nás zachytí aspoň od pása nahor. Dôležité je však mať pri zrkadle dostatočné osvetlenie a takisto priestor na pohodlný odstup, aby sme videli čo najväčšiu časť samého seba.

(https://sk.pinterest.com/pin/488148047089054828/)

(https://sk.pinterest.com/pin/488148047089054828/)

Bezrámové zrkadlo sa ľahko stane súčasťou vstavanej skrine. Okrem šetrenia nástennej plochy tak priestor opticky aj zväčší a znásobí prichádzajúce svetlo.

Ideálne je, ak dokážeme do vstupnej časti umiestniť malý taburet alebo stolček, ktorý poslúži pri obúvaní. Pri tejto činnosti, ak je človek natočený do priestoru chodby, potrebuje šírku 110 cm.

(https://sk.pinterest.com/pin/161848180338541063/)

(https://sk.pinterest.com/pin/161848180338541063/)

Nepríjemný ostrý roh možno zjemniť umiestnením sedacej plochy na obúvanie.

V chodbe nejeden raz vítame návštevy, takže potrebujeme dosť miesta na to, aby nenastala nepríjemná tlačenica. Preto by chodba mala mať prirodzený priechod, ktorý ľudí bez strachu vtiahne dnu a dovolí im pohodlne smerovať k spoločenským priestorom bytu či domu. Dosiahneme to napríklad tým, že do pomyselnej krivky prechodu chodbou nebudeme umiestňovať žiadne prekážky.

(https://sk.pinterest.com/pin/293648838185456791/)

(https://sk.pinterest.com/pin/293648838185456791/)

Aj do úzkych priestorov sa dá šikovne umiestniť nábytok, ktorý nebude zavadzať.

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

Priamy priechod chodbou bez prekážok. Rovnomerné osvetlenie zabezpečí pocit bezpečia a prehľadnosti.

Čo potrebujeme v chodbe, ktorá víta hostí?

Osvetlenie. Alfa a omega priestorov bez prirodzeného svetla, ktorými väčšinou vstupné chodby sú, a to platí najmä v bytoch. Tmavé priestory totiž nie sú atraktívne pre prichádzajúceho človeka, keďže mu zatemňujú pohľad a nevidí tak, kam vstupuje. Na základe toho je ideálne, ak sa vyhneme tmavým odtieňom nábytku, ktoré by svetlo pohltili. Vhodný je výber takého svietidla, ktoré navodí prirodzený efekt. Ostré svetlo totiž môže vytvárať nežiadúce tmavé tiene, ktoré k pohostinnosti taktiež neprispejú. A takisto nezabudnime na praktické umiestnenie vypínačov, aby sa nestalo, že po zhasnutí alebo pred zasvietením budeme musieť prejsť niekoľko metrov po tme.

Prečítajte si aj náš článok o dizajnovaní úložných priestorov do chodieb. Poradíme vám, ako vytvoriť pekné a praktické prvky pre uloženie všetkých potrebných vecí.[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]
  • Chodíte nespokojne po byte, zapínate lampy, ale stále máte tmu?......

  • Detská izba je miestnosť, ktorá rastie spolu s jej obyvateľmi......

  • Prejav bezstarostnej dôvery, odvahy a zvedavosti, ktoré oživujú nášho tvorivého ducha v súčasnosti pomáha prijať zmenenú krajinu, ktorá nám prináša nové možnosti a vízie. Farby roku 2022 vyjadrujú vďačnosť za tieto vlastnosti, sú doplnené o novú perspektívu, ktorá dodnes rezonuje a stavia budúcnosť dopredu v novom svetle....