fbpx
Čo nalepiť na stenu? 1. časť - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
3554
post-template-default,single,single-post,postid-3554,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Čo nalepiť na stenu? 1. časť

Čo nalepiť na stenu? 1. časť

Nejeden z nás má doma minimálne jednu stenu, ktorá sa mu zdá taká „nemastná – neslaná“ a uvažuje, či by tomu pomohol práve obklad, tapeta či už iná dekorácia. Čo všetko môžeme na stenu nalepiť a aký to bude mať efekt?

V súčasnosti trh ponúka široký výber doplnkov, ktorými si môžeme skrášliť a zároveň zútulniť svoj domov. Často sa však stáva, že zostaneme zmätení a bojíme sa, že nevhodným výberom priestoru skôr uškodíme. Prinášame krátky náhľad do aktuálnych trendov dekorovania stien.

Železné pravidlá alebo na čo treba dať pozor?

Skôr než sa vrhneme na katalógy či vzorkovníky, ujasníme si zopár dôležitých faktorov, ktoré by mali ovplyvniť náš výber. Položme si teda základné otázky: Aká veľká je izba alebo miestnosť? Kto ju bude používať? Akú trvácnosť chceme dosiahnuť? Ako sa tam chceme cítiť?

Obklady – kameň alebo drevo?

Obklady oboch typov sú vhodným riešením nielen pre nerovné steny, ktoré treba “zakryť”, ale sú aj výborným spôsobom, ako nadviazať v interiéri na prírodné prvky. Ideálne, ak volíme “originál” a nie napodobeniny v podobe plastov. Pravda je však taká, že dnešné technológie dokážu materiály spracovať do takej miery, že často už imitáciu a originál ani nerozoznáme.

Výberom vhodného odtieňu či veľkosti obkladového dielca dokážeme posilniť atmosféru nielen obývacej izby, ale dnes v rozšírenej miere napríklad aj kúpeľne.

http://www.decoist.com/bathroom-stone-wall-ideas/

http://www.decoist.com/bathroom-stone-wall-ideas/

Kameň dotvára domáci wellness.

-1277366687

Kamenná stienka je zaujímavým aj dominantným prvkom kúpeľne.

Nie je kameň ako kameň.

V súčasnosti sa často stretávame s tým, že do interiérov sa dostávajú kamenné obklady vizuálne podobné tým exteriérovým. Najčastejšie sú to typy ako lomový kameň či “tehličky”. Netreba však zabúdať ani na veľkoplošné obklady, ktoré sú vhodné a efektné predovšetkým v priestranných miestnostiach.

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

Zútulnenie schodiskovej steny pomocou lomového kameňa.

https://sk.pinterest.com/pin/538602436669096767/

https://sk.pinterest.com/pin/538602436669096767/

Použitie veľkoplošného kameňa v spálni grafickým spôsobom mení doterajšie vnímanie steny za čelom postele.

 

Výhodou kamenných obkladov je to, že ich možno veľmi sofistikovane kombinovať s drevom. Typickým príkladom je kameňom obložený krb v obývačke, v ktorej samostatne dominujú drevené nábytkové i stavebno – stolárske prvky či príjemne kontrastná zostava s kuchyňou.

http://www.home-designing.com/2015/10/wall-texture-designs-for-the-living-room-ideas-inspiration/wood-and-stone-living-room

http://www.home-designing.com/2015/10/wall-texture-designs-for-the-living-room-ideas-inspiration/wood-and-stone-living-room

V prípade, že obklad z kameňa je z konštrukčného hľadiska príliš ťažký, špeciálne technológie dnes umožňujú aj výrobu tenkostenných bridlicových blokov. Alternatívu ponúkajú aj kamenné dýhy, často aj s 3D efektom. Práve tento trojrozmerný výraz býva doslova až dych vyrážajúci, pokiaľ naň zvolíme vhodné osvetlenie, ktoré vyzdvihne hĺbku a štruktúru materiálu.

https://sk.pinterest.com/pin/441634307180181129/

https://sk.pinterest.com/pin/441634307180181129/

Teplo z dreva.

Pre tých, ktorým sa zdá kameň príliš chladný do ich vysnívaného útulného domova sa môže stať vhodným riešením práve obklad z dreva. Je známe, že drevené obklady oceňujú najmä duševne pracujúci ľudia, ktorí nachádzajú pri pohľade na drevo nielen vnútorný pokoj, ale aj uvoľnenie pre počítačom namáhané oči.

Ak si predstavíme široké spektrum obkladov, typické škandinávske vertikály sú však len zlomok toho, čo možno z dreva vykúzliť. Čím väčšie obkladové plochy volíme, často s jemnými priznanými špárami posilňujúcimi raster obkladania, tým modernejší efekt docielime. A pokiaľ sa nám stále zdá, že “tá stena je príliš jednotvárna a obyčajná”, nadčasovým riešením sa môže práve stať to, ak do obkladu zakomponujeme zaujímavú niku alebo napríklad tajnú barovú skrinku.

https://sk.pinterest.com/pin/564498134525375879/

https://sk.pinterest.com/pin/564498134525375879/

Funkčná nika zakomponovaná v drevenom obklade.

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

Drevený obklad ako oživenie steny za sedačkou.

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

(autor vizualizácie: Mgr. art. Petra Kazíková)

Rozdielny smer drevných vlákien dokáže na stene rozohrať zaujímavú grafiku.

Drevené obklady okrem estetických vlastností vynikajú aj svojou funkčnosťou. Sú tepelní a zvukoví izolanti a opticky i pocitovo dokážu zatepliť prostredie domova. Okrem stien nimi možno obložiť i stropy. Najbežnejšie sa ako interiérové obkladové dreviny používajú dub, buk, jaseň či javor, no čoraz viac obľuby u ľudí získavajú aj exotické dreviny.

Ešte niečo na záver…

Pre tých, čo považujú kameň alebo drevo za príliš klasické riešenie máme ďalšiu alternatívu. Pýtate sa, čo by to mohlo byť? Ide o skvelý izolačný a ľahký materiál s mäkkým výrazom. Korok! Skvelé na ňom je i to, že odpudzuje prach a nepriťahuje plesne, roztoče či baktérie. Nevýhodou je však to, že starnutím a vplyvom slnečného žiarenia stráca sýtosť a teda bledne.

https://sk.pinterest.com/pin/572731277595230235/

https://sk.pinterest.com/pin/572731277595230235/

Nasvetlená korková stena v nike dotvára celistvosť spálňovej kompozície.

Zdá sa vám, že by sa na vašu stenu hodilo niečo iné? V druhej časti článku sa dočítate o alternatívach dekorovania stien v podobe tapiet, fototapiet čí nálepiek na stenu.[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]
  • Chodíte nespokojne po byte, zapínate lampy, ale stále máte tmu?......

  • Detská izba je miestnosť, ktorá rastie spolu s jej obyvateľmi......

  • Prejav bezstarostnej dôvery, odvahy a zvedavosti, ktoré oživujú nášho tvorivého ducha v súčasnosti pomáha prijať zmenenú krajinu, ktorá nám prináša nové možnosti a vízie. Farby roku 2022 vyjadrujú vďačnosť za tieto vlastnosti, sú doplnené o novú perspektívu, ktorá dodnes rezonuje a stavia budúcnosť dopredu v novom svetle....