fbpx
Ako zútulniť interiér drevom? - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
17310
post-template-default,single,single-post,postid-17310,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Ako zútulniť interiér drevom?

Ako zutulnit interier drevom

Ako zútulniť interiér drevom?

Obľúbený minimalistický interiér môže byť aj neosobný a chladný.  Ak sa chcete cítiť doma príjemne a útulne, odporúčame použiť v interiéri prírodné materiály. Drevo, ideálne v masívnom prevedení, sa do svetlej a nevýraznej obývačky priam pýta. Drevo je výnimočný a veľmi príjemný materiál, ale tradičné použitie dreva v podobe klasického nábytku nie je do moderného interiéru vhodné. Ako teda v interiéri pracovať s drevom?

 

Na drobné dizajnové zmeny v domácnosti vám postačí fantázia a trochu šikovnosti namiesto veľkého finančného výdavku. Drevené moderné dekorácie, či drevený stôl do jedálne sú tým správnym riešením.

Na viditeľnejšiu zmenu je potrebné zmeniť aj materiály povrchov – podláh, obkladov stien alebo väčšie plochy nábytku. Podstatou zútulnenia priestoru je použitie prírodných a “teplých” materiálov. Obe podmienky výborne spĺňa drevo – je príjemné na pohľad aj dotyk. Prírodný charakter dreva a pár trikov interiérového dizajnéra vykúzli nový interiér v ktorom budete radi tráviť čas. Šikovný dizajnér zabezpečí, aby ste sa cítili príjemne a uvoľnene aj v malej, nielen veľkej obývačke.

Strohá chodba, kde by bol inak sklad odložených vecí ako kefa na šaty, vodítko pre psa, papuče pre hostí a pod. dostala skrinky na tieto drobnosti. Zároveň sem dizajnérka umiestnila aj knihy a kreslo na čítanie, keďže sem dopadá dostatok svetla. Útulným však tento priestor urobilo až použitie dreva. 

Iný variant návrhu pre tento priestor s obkladom protiľahlej steny.

Rady interiérového dizajnéra

Pri menších priestoroch s dreveným nábytkom a dekoráciami pracujeme opatrnejšie a radšej siahnime po bledších odtieňoch dreva ako je napríklad jaseň. Dekorácie voľme radšej menšie. Na podlahu a steny v menších priestoroch odporúčame zvoliť svetlé materiály. Nábytok v obývačke radíme vyberať zdržanlivejšie. Uprednostnite radšej praktický nábytok ako veľké a výrazné kusy. 

Pri priestorovo väčšej obytnej ploche si môžete dovoliť použiť aj výraznejšie dreviny ako dub či orech pripadne zvoliť tmavšiu povrchovú úpravu dreva. Môžete zvoliť aj väčšie kusy nábytku. S nadčasového hľadiska radíme radšej uprednostniť svetlé materiály ktoré pôsobia v obývačke vzdušne a sviežo a doladiť ju aktuálnymi doplnkami, ktorých obmena nebude v budúcnosti finančne tak náročná, ako zmeny nábytku a povrchov.

2018-RD BB 01_04_chodba_01

Obklad chodby dyhovanými panelmi

2018-RD BB 01_04_chodba_02

Dekorácia z pravého dreva (na stene kov)

Odporúčame vám použiť radšej kvalitné masívne drevo na pár miestach v interiéri alebo na vybraných kusoch nábytku ako investovať do veľkého množstva imitácii dreva. Môže sa vám ľahko stať, že interiér bude pôsobiť umelo a vôbec nedosiahnete príjemnú atmosféru. Ak si nemôžete dovoliť masívny prípadne dyhovaný nábytok, investujte radšej do drevených doplnkov, ktoré dokážu navodiť príjemnú atmosféru.

TIP
”Drevo okrem toho že dokáže zútulniť interiér má v svojom surovom stave antibakteriálne vlastnosti a taktiež vplýva na akustiku v interiéri. Čím viac necháme vyniknúť surovosť dreva na jeho povrchu tým sa docieli jeho autentickosť. Pre človeka je taktiež príjemná vôňa dreva alebo vôňa použitých ľanových olejov a voskov na jeho povrchu.”   

Imitácia dreva v predsieni – vstupný priestor ostal praktický, jednoduchý, ale príjemný na pohľad. A vôbec to nestálo veľa peňazí 😉 

Drevo v detskej izbe malej školáčky – nadčasový stôl a praktické skrinky bude využívať počas celej školskej dochádzky a môže si vybrať, ktorú z postelí si zvolí ako herňu a ktorú ako spálňu. Takto navrhnutú izbu stačí dekorovať podľa aktuálnych preferencií dieťaťa – ružovou, fialovou, svetlomodrou – čo má práve rado a čo mu urobí radosť. Pritom základný nábytok ostáva funkčný a príjemný dlhé roky a preto sa do dreva oplatí investovať.

Zaužívaným pravidlom je mať obývaciu izbu a celý interiér zladený v jednom štýle, ktorý je ľahko identifikovateľný. Takýto interiér je vhodné zvýrazniť aj dominantným prvkom ktorý je v inom farebnom prevedení alebo štýle. 

Imitácia dreva malej panelákovej kuchyni výrazne prospela a spríjemnila denný pobyt v nej. Pritom stačilo zvoliť správneho dodávateľa materiálov, ktorý ponúka funkčnú kuchynskú zástenu a obklad v rovnakom dekore. 

Zútulnenie kuchyne drevom – nielen stena a vstup do komory, ale aj strop dostali drevený obklad. Pravé drevo – dyha má tú výhodu, že správnym odtieňom povrchovej úpravy a vhodným lakom sa dá dosiahnuť takmer identický povrch ako bol použitý na zástenu a kuchynskú dosku.

Ak si netrúfate na dizajnové zmeny a zútulnenie interiéru, oslovte nás. Investícia do dobrého návrhu sa vám vráti hneď ako začnete svoje predstavy realizovať. Chybu zbadáte často až po zostavení a umiestnení nábytku v interiéri, alebo ju urobíte nevedomky, keď dostanete od zhotoviteľa nábytku prvú dobre mienenú “radu” ako to celé “vylepšiť” tak, aby sa mu to ľahšie robilo.

Držíme vám pri zútulnení vášho interiéru palce a želáme príjemné bývanie!