fbpx
Na čo sa pripraviť pred kúpou bytu? - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
16134
post-template-default,single,single-post,postid-16134,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Na čo sa pripraviť pred kúpou bytu?

Na čo sa pripraviť pred kúpou bytu?

Možno ste aj vy práve v situácii, kedy ste sa rozhodli pre kúpu vlastného bytu. Máte nejaké nasporené financie aj pocit, že je ten správny čas, no neviete, na ktoré faktory dať pozor, aby ste si vybrali správne. Váhate, akú veľkosť bytu zvoliť a či sa vám tam zmestí všetko, čo potrebujete?

Očakávania vs. realita

Stáva sa, že si vysnívame každý detail nášho budúceho domova, no zabudneme na to, že cesta k nemu môže trvať dlhšie než chceme. Preto je dôležitým krokom rozčleniť si pripravené financie na kúpu samotného bytu a druhú kôpku mať prichystanú na jeho prípadné úpravy a samotné zariadenie. Príliš drahý holobyt, ktorý bude mesiace zívať prázdnotou nás asi tešiť nebude. Skúsme si preto aspoň orientačne vopred odhadnúť, koľko si odložiť na novú sedačku alebo stôl a vyhneme sa tak prípadom, kedy sa musí kvôli nízkemu rozpočtu siahať po provizórnych riešeniach.

Rozloha vs. dispozícia

Pri výbere bytu často v prvom rade hľadíme na jeho veľkosť, teda výmeru v metroch štvorcových. Zabúdame však na to, že často býva oveľa dôležitejšia práve samotná dispozícia, teda rozčlenenie bytu.  Šikovné a praktické dispozičné riešenie prináša v konečnom dôsledku oveľa viac možností využitia bytu než nelogické členenia veľkých priestorov. Väčšina ponúkaných bytov sa predáva s prepočítanou cenou za meter štvorcový, čo nás môže takisto zmiasť. Preto sa radšej pozrime na to, ako je byt rozčlenený, aké zákutia ponúka a skúsme si sami na sebe predstaviť, ako ho budeme používať. Práve to nám napovie, či sa tam budeme cítiť podľa našich predstáv.

Ak si nie ste dostatočne istí, aké možnosti ponúka váš budúci byt, oslovte nás, nájdeme pre vás vhodné možnosti!

Jednoizbové byty vs. dvojizbové byty

Ak ste jednotlivec, mladý pár či začínajúca rodinka, ktorá hľadá dočasné riešenia svojej bytovej otázky, je niekoľko vecí, ktoré si treba zvážiť pri rozhodovaní sa medzi jedno a dvojizbovým bytom.

Garsónky a jednoizbové byty majú k sebe veľmi blízko, no zväčša ponúkajú riešenia, pri ktorých sa treba uskromniť. Žiadnou výnimkou teda nie je každovečerné rozkladanie pohovky do podoby postele. Ak si potrpíte na pohodlnosť a zdravý spánok, odporúčame hľadať také dispozície, pri ktorých je možné v priestore nájsť pokojnú zónu pre spánok a samostatnú zónu pre spoločenskú časť. Prepájanie obývačky s kuchyňou je tak priaznivým riešením aj v malých bytoch.

Vo všeobecnosti sú menšie byty populárne v centre mesta a u mladých ľudí, ktorí zatiaľ nevlastnia príliš veľa vecí potrebných pre uskladnenie a neprekáža im menší priestor pre život. Aj v takých prípadoch však netreba zabúdať na to, čo všetko si vyžaduje svoj vlastný priestor. Ide predovšetkým o spotrebiče a predmety bytovej údržby ako vysávač, sušiak, žehliaca doska či kuchynské pomôcky ako rýchlovarná alebo filtračná kanvica. Myslime teda na určitú priestorovú rezervu a aj na to, že niektoré predmety časom pribudnú. Výrazné problémy môžu vzniknúť najmä na kuchynskej linke, ktorá po zaplnení drobnými doplnkami môže zmenšiť svoju pracovnú plochu takmer o polovicu. Ak teda radi varíte a v kuchyni trávite veľa času, venujte pozornosť práve tomu, aké možnosti ponúka budúci byt práve pre zriadenie kuchyne. V kombinácii s menšou kúpeľňou je dnes už totiž bežným riešením umiestniť do kuchyne aj práčku, čím môže kuchyňa zase utrpieť pri objeme úložného priestoru.

Dvojizbové byty sú v porovnaní s jednoizbovými o niečo drahšie, no v rámci delenia na súkromnú a spoločenskú časť ich ďaleko predbiehajú. Samostatná spálňa s úložným priestorom je plus, ktoré oceníte najmä vtedy, ak máte radi poriadok. Viac úložného priestoru prideleného samostatne ku každej miestnosti totiž zabránia chaotickému ukladaniu vecí rôzneho druhu. Dvojizbové byty sa tak stávajú populárne najmä preto, že v nich môžete žiť roky a nebudete sa cítiť stiesnene.

Mnohé jedno aj dvojizbové byty disponujú aj vlastnými prídavnými priestormi v podobe pivnice alebo „kumbálu“. Takýchto málo metrov štvorcových je veľmi cenných, pretože do nich môžete ukryť predmety, ktoré v malom byte zavadzajú, no zbaviť sa ich nechcete alebo nemôžete. Nezabúdajte sa preto informovať, či k vášmu budúcemu bytu dostanete aj malú komôrku.

Slnečnice, Bratislava – Petržalka

Einpark, Bratislava – Petržalka

Dvojizbové byty vs. trojizbové byty

Porovnávanie dvoj a trojizbových bytov pre rozrastajúce sa rodiny je už niečo iné. Ak plánujete aspoň jeden prírastok a chcete investovať do bytu povedzme na celý život, siahnite radšej po trojizbovom. Oplatí sa nielen priestorovo, ale aj cenovo. V porovnaní s dvojizbovým je totiž cena na meter štvorcový ďaleko lepšia. Doprajete tak sebe aj deťom vlastné súkromie a dostatok úložného priestoru aj pre tzv. archívne veci, ktoré potrebujete len sporadicky.

Kolísky, Záhorská Bystrica

Orientácia miestností – preferencie vs. možnosti

Dôležitým a často rozhodujúcim faktorom pri výbere bytu je jeho orientácia na svetové strany. Jedna vec sú vysnívané slnečné rána a druhá reálne možnosti daného bytu. Zväčša platí, že práve väčšie byty skôr splnia naše očakávania, pretože sú pôdorysne členitejšie a tým je väčšia šanca, že jednotlivé miestnosti budú mať rozdielnu orientáciu. Menšie byty bývajú celé otočené len na jednu stranu.

Existujú všeobecné overené odporúčanie pre orientáciu jednotlivých miestností. Môžeme sa ich držať, no určite zohľadnime aj vlastné pocitové preferencie.

-kuchyňa – keďže v kuchyni vzniká teplo z varenia a pečenie, odporúča sa smerovať túto miestnosť na chladnejšiu severnú stranu.

-obývačka – v tejto miestnosti sa chceme cítiť príjemne, útulne a stretať sa tu s celou rodinou. Teplo a svetlo nám dodá južná alebo juhozápadná strana.

-kúpeľňa, wc, chodba – tieto menšie miestnosti si zväčša nevyžadujú ani pekné výhľady z okien, preto je vhodné ich orientovať na strany s nezaujímavým výhľadom, ideálne severnejšie, a to najmä kúpeľňu, ktorá produkuje teplo z kúpania a sprchovania a preto je vhodné zabrániť zbytočnému nadmernému prehriatiu miestnosti.

-spálňa – miestnosť, v ktorej sa zdržujeme hlavne večer a v noci a slúži na spánok, ktorý s biologicky vyžaduje tmavšie a chladnejšie prostredie. Ideálna sa preto stáva severná strana. Podľa toho, či uprednostňujete ranné slnečné lúče alebo večerný západ slnka si zvoľte severovýchod alebo severozápad.

-detská izba – deti sa vo svojich izbách zdržujú pomerne často a je priaznivé, keď v nej majú dostatok svetla a tepla. Z tohto hľadiska je teda vhodná južná, juhozápadná alebo juhovýchodná orientácia.

Čerešne, Bratislava – Dúbravka

 [/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]