fbpx
Kuchyňa - šperk domácnosti - 2. časť - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
16176
post-template-default,single,single-post,postid-16176,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Kuchyňa – šperk domácnosti – 2. časť

Kuchyňa – šperk domácnosti – 2. časť

V minulom článku o kuchyniach sme sa zaoberali ich všeobecnou funkciou a vybavením. Dnes sa pozrieme na zub konkrétnym kuchynským systémom a tomu, ako nám funkčne a prakticky vedia spríjemniť život.

Dvierka versus zásuvky

Mnohí z nás sú zvyknutí na „overenú klasiku“, teda kuchyňu plnú dvierok a poličiek, z ktorých prácne vyberáme hrnce a hľadáme medzi nimi ten správny. Alebo nám je známe večné prekladanie drobností, ktorým nie a nie nájsť to správne miesto. Dobrou správou je, že sa už takto viac trápiť nemusíme, pretože existuje niekoľko šikovných kuchynských systémov, ktoré nám ušetria námahu a dodajú pocit poriadku v kuchyni.

(kovania Blum)

Jedným z obľúbených systémov je tzv. „tandembox“, ktorý sa vyznačuje tým, že navonok v jednej zásuvke nájdeme dve. Takéto riešenie je vhodné najmä vtedy, keď inklinujeme k minimalistickému stvárneniu kuchyne a z viditeľnej vonkajšej strany chceme eliminovať množstvo deliacich špár medzi dvierkami. Navonok vysoký výsuv teda vnútri ukryje dva plytšie, čo je opäť krôčik k lepšiemu a prehľadnejšiemu uloženiu vecí.

Výsuvy na podobnej báze sprehľadnia aj priestory vo veľkých potravinových skriniach alebo kdekoľvek, kde je úložný priestor štedrý a treba ho efektívne využiť.

      

Realizácie partnerskej firmy Lamont.

Uloženie potravín

Už v predošlom článku sme spomínali situáciu, keď hľadáme múku či balíček cestovín a ten sa skrýva niekde vzadu v hlbokej neprehľadnej potravinovej skrini. Skvelým riešením pre prehľad nad potravinami je systém výsuvu, ktorý môže byť po celej výške kuchynskej linky alebo aj menší. Princípom a hlavnou výhodou je však to, že pri vysunutí sa spolu s dvierkami vytiahne celý kovový kôš a tak máme prehľad o kompletnom obsahu skrinky. Tento systém je veľmi obľúbený napríklad pre uloženie fliaš a olejov v spodných skrinkách, pretože je praktický, prehľadný a navyše ním možno šikovne doplniť úzke priestory liniek, kam sa už nezmestí väčšia skrinka.

Realizácie partnerskej firmy Lamont.

Problematické rohy

Častým problémom rohových kuchýň do tvaru L alebo U je práve efektívne riešenie veľkého priestoru, ktorý v sebe ukrývajú rohy takýchto liniek. Možností je hneď niekoľko, no každú treba zvážiť podľa zvyšného delenia kuchyne, aby bol roh využitý logicky.

Netradičný rohový výsuv. (Blum)

         

Realizácie partnerskej firmy Lamont.

Ukryté uloženie odpadu

Ukryť plastové odpadkové koše je určité dobré riešenie, ak chceme, aby naša kuchyňa pôsobila čisto. Bežným riešením je upevnenie odpadkového koša na dvierka skrinky alebo uloženie viacerých odpadových boxov najčastejšie do skrinky pod drezom. Obľúbeným spôsobom sa však stalo aj ukrytie odpadu do výsuvného systému, ktorý má v sebe zabudované rôzne priehradky.

 

Realizácie partnerskej firmy Lamont.

Moderné mechanizmy

Nekonečnému búchaniu dvierok a zásuviek, ktoré okrem hluku spôsobujú i skoršie opotrebenie materiálu je vďaka moderným mechanizmom koniec. Do dvierok stačí „ťuknúť“ a zatvoria sa samé, dokonca spomalia a nebuchnú. Ušetria nám tak aj bolesť z privretých prstov a vytŕčajúce madlá. Elektrickú podporu pohybu zabezpečuje tzv. Servo-Drive (Blum).

„Tip-on“ systém pre otváranie „ťuknutím“. (Blum)

Aj vyklápanie horných skriniek je jednoduchšie. Vyklápať môžeme len jedno čelo hornej skrinky, no taktiež dve čelá nad sebou naraz. Existuje niekoľko spôsobov vyklápania jedného čela – do uhla smerom nahor, paralelne nahor alebo nahor nad korpus. Opäť je ideálne uľahčiť si to spomínanou elektrickou podporou Servo-Drive.

 (Blum)

Vstavané a ukryté

Čoraz väčším trendom sa stávajú minimalistické kuchyne pôsobiace čistým a uprataným dojmom. Ich čaro spočíva v tom, že vidíme len predné dvierka a za nimi je kuchyňa vybavená chladničkou, umývačkou, či dokonca práčkou a sušičkou. Nemusíme sa tak trápiť tým, že by všetky spotrebiče mali spolu ladiť a môžeme sa viac sústrediť na ich funkčnosť a kvalitu.

Okrem spotrebičov možno ukryť ďalšiu pracovnú plochu, žehliacu dosku, vináreň či prídavné zástrčky.

Realizácia partnerskej firmy Lamont.

Vytvoriť praktickú a peknú kuchyňu podľa predstáv nie je jednoduché, no netreba sa toho báť. Možností vybavenia je veľa, stačí si len vybrať!

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]