fbpx
Ako správne vybrať záclony a závesy? - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
16359
post-template-default,single,single-post,postid-16359,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Ako správne vybrať záclony a závesy?

Ako správne vybrať záclony a závesy?

Niekedy nášmu interiéru stačí len málo, aby pôsobil mäkko a útulne. Zopár doplnkov, vankúšov, kvety, no v neposlednom rade záclony a závesy dokážu dodať ten potrebný šmrnc. Okrem toho sú to prvky, ktoré nenakupujeme na dennej báze a preto by sme mali poznať zopár užitočných pravidiel a rád, ktoré nám pomôžu vybrať ich správne.

Aký je vlastne rozdiel medzi záclonou a závesom?

Záclona je ušitá z jemnejších a padavejších materiálov. Poznáme ju v rôznych dĺžkach – tie s dĺžkou do polovice okna sa napríklad nazývajú vitrážky a slúžia hlavne na optické dodekorovanie okna, ktoré by inak pôsobilo príliš „naho“. Úlohu záclony plnia aj tzv. voály, ktoré pôsobia oveľa ľahšie a jemnejšie. Dlhé záclony zase používame s cieľom zabrániť priamemu výhľadu z exteriéru do interiéru, no absolútnu funkciu zatienenia splniť nedokážu.

Túto úlohu akejsi clony spĺňajú práve závesy, ktoré okrem iného dokážu pridať na estetike aj samotnému interiéru. O to viac, ak sú z rovnakého materiálu zhotovené aj iné textilné doplnky. Vrámci závesov rozlišujeme ešte dva výrazy, a to „dim out“ a „black out“. Ide o stupne použitia špeciálnej zatemňovacej látky. Dim out závesy neprepustia svetlo so 70 – 75 % účinnosťou, pričom black out závesy vďaka strednej čiernej vrstve dokážu priestor zatemniť na 100 % a dokážu čiastočne tepelne izolovať.

1. Ako budeme závesy a záclony používať?

Túto otázku by sme si mali položiť hneď na začiatku. Ak chceme umiestniť krásnu jemnú bielu záclonu pred francúzske okno do záhrady, ktoré budeme niekoľkokrát denne otvárať hoci aj špinavými rukami, príliš rozumné to nebude. Pri oknách, ktoré sa otvárajú smerom do interiéru je aj z tohto dôvodu vhodnejšie osádzať záclony na širšie a dlhšie závesné tyče.

Takisto možno podľa delenia okna rozumne deliť aj záclonu – najmä pri príliš širokých oknách môže byť veľmi nepraktické odsúvať celú záclonu kvôli otvoreniu malého bloku zasklenia. Riešenie pre rohové okná spočíva v rozdelení záclony alebo závesu tak, aby ich bolo možné odsúvať na obe strany.

Záves a „neviditeľná“ záclona v modernej spálni výrazne zmäkčia priestor a zútulnia izbu.

2. Ako zvoliť správny materiál?

Materiál nie je len záležitosťou praktickosti, ale aj estetického dojmu, ktorý vytvorí. Pre luxusný a reprezentatívny efekt je vhodné použiť materiály ako hodváb či brokát, pre detské izby a pracovne sú však vhodnejšie bavlnené a syntetické materiály. Do kuchyne voľme zase také, ktoré nám nebude robiť problém častejšie prať.

Priehľadnosť materiálu určuje, koľko svetla „pustí“ do interiéru. Materiál dokáže svetlo nielen tlmiť, ale aj zmäkčiť, preto si záclonu či záves priložte na okno alebo aspoň na svetelný panel simlujúci okno.

3. Ako správne vymerať záclony a závesy?

Ak chceme, aby záclona pôsobila ľahko a vzdušne, mala by byť dostatočne nariasená. Pre prirodzený efekt doporučujeme minimálne dvojnásobné riasenie, čo znamená, že šírka záclony by mala byť dvojnásobkom šírky okna. Pri vzdušnejších materiáloch sa netreba báť ani 2,5 či 3 – násobnému riaseniu. Bežne umiestňujeme záclonu či záves 15 cm nad hornú hranu okna alebo do polovice prekladu nad oknom.

Čo sa týka dĺžky záclony, spravidla rozlišujeme jej dĺžku 1 cm nad parapet alebo ak sú po zem, tak 2 – 3 cm od zeme. Môžme si samozrejme zvoliť aj dĺžku, pri ktorej bude záves ležať na zemi – pôsobí to efektne, no z hľadiska čistoty to príliš praktické nie je.

K dĺžke závesu samozrejme nezabudnite pripočítať cca 20 – 30 cm ako prídavok na záhlavie a obrubu. Pri vzorovaných typoch nezabúdajte ani na raport, teda opakovanie vzoru. Pokiaľ vyberáte záves len na dekoračný a nie funkčný efekt, pracujte s jeho čistou šírkou, ktorá bude mať aspoň 150 cm. Nariasenie bude tak príjemnejšie a zábranite tak tomu, že záves bude pôsobiť ako osamelý visiaci pás látky.

Materiál závesu a jeho priehľadnosť určujú aj náladu – redukciou a zmäkčovaním svetla.

4. Ako vybrať správnu farbu a vzor závesu?

Čo sa týka farby, platia tu rovnaké univerzálne pravidlá ako aj v samotnom interiéri. Tmavá zmenšuje, svetlá zväčšuje. Zvislé pásy miestnosť predĺžia, vodorovné rozšíria. Veľké vzory zase uberú hĺbku miestnosti, malé ju posilnia. Preto farebne aj vzorovo výrazné záclony a závesy sú skôr vhodné do väčších miestností.

Svoj efekt má takisto aj štruktúra tkaniny – ľahké kĺzavé materiály svetlo rozptýlia, ťažké ho zas pohltia. Ak kombinujeme v interiéri viacero farieb, nemali by sme zabudnúť na to, že by mala medzi nimi dominovať jedna spoločná, ktorá vytvorí pocitový súlad a jednotu. Takisto je vhodné, ak rozdielne farby patria do spoločnej alebo príbuznej farebnej skupiny.

Ak sa chystáte zladiť závesy napríklad s obývačkou, doporučujeme zapožičať si z predajne vzorkovník a priložiť tak reálne k sebe farby a štruktúry a nespoliehať sa len na vizuálnu pamäť.

Aj hrubý zatemňovací záves môže tvoriť v interiéri príjemnú dominantu.

Zladenie farieb a vzorov v interiéri je obzvlášť dôležité.

5. Ako docieliť správny efekt?

Ak máme v interiéri malé okno, môžme ho vďaka ľahkému materiálu, o niečo väčšiemu rozmeru a jemnému alebo žiadnemu vzoru opticky zväčšiť. Úzke okná zase opticky rozšírime výberom závesnej tyče, ktorá bude po stranách presahovať aspoň o 30 centimetrov a tam záves čo najviac nariasiť. Naopak, výraznému riaseniu by sme sa mali vyhnúť pri príliš širokých oknách. Pocitovo zvýšiť nízke okná pomôže nielen zvislý vzor na záclone, ale aj umiestnenie závesnej tyče vyššie od hornej hrany okenného rámu.

Jemný dekoračný záves dodá interiéru mäkkosť a sviežosť.

Ak sa chystáte skrášliť si svoj interiér práve záclonou či závesom a potrebujete poradiť, ako ich zladiť k vášmu interiéru, neváhajte a obráťte sa na naše bytové architektky a interiérové dizajnérky.

Pozrite si naše návrhy interiéru a ako sme v nich použili záclony a závesy.
2018-RD BB 01_04_spalna_01

Záclony a závesy v spálni a modernej detskej izbe.

Dizajn-moderny-Byt-detska izba_01

Závesy urobia technickú izbu útulnou aj pre deti.

Rohe101_2

Závesy zemitej farby vytvoria príjemné teplo domova.

3

Záclony a závesy pomôžu aj industriálnemu betónu.