fbpx
Spálňa - oddych či sklad? - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
16094
post-template-default,single,single-post,postid-16094,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Spálňa – oddych či sklad?

Spálňa – oddych či sklad?

Spálňa je miestom súkromia, pokoja a oddychu. Návštevám ju ukazujeme len vtedy, keď máme čerstvo zariadený byt a chceme sa pochváliť, aká je nová, krásna a uprataná. Priznajme si však opačný moment – rýchle ranné vstávanie, neuložené periny, rozložené oblečenie – vtedy radšej rýchlo zatvoríme dvere a keď tak prihodíme aj niečo z vedľajšej miestnosti, aby to „oči nevideli“. A večer sme natoľko unavení, že namiesto upratovanie na tú kôpku vždy niečo nové prihodíme… Ako teda na to?

Dôležité miesto v dome alebo byte

Vraví sa, že človek prespí tretinu života. O dôležitosti spánku všetci vieme a dbáme na to, aby sme spali vo vhodnej polohe, na vhodných matracoch a nie s preťaženým žalúdkom. Toto všetko sú veci, čo nás ovplyvňujú vo vzdialenosti zopár centimetrov od nášho tela. Vplyvy však siahajú oveľa ďalej do vzdialenejších sfér. Teplota prostredia a teda orientácia miestnosti (ideálne severnejšie, chladnejšie) či hlučnosť sú ďalšie faktory, na ktoré dbáme, aby sme cítili naozajstný oddych a zo spálne mali oázu pokoja. Z toho všetkého vyplýva, že spálňa by malo byť miesto, kde sa naozaj cítime dobre, uvoľnene, bezstarostne. A cítime sa tak, ak sa na nás zo všadiaľ valia haldy vecí a zbytočností?  Povýšme radšej našu spálňu na nedotknuteľné miesto čistoty a poriadku a nerobme z neho skladisko toho, čo sa už nikde inde nezmestí!

Veľkosť rozhoduje

Na začiatok by sme mali byť realisti a zvážiť si, čo vlastne miestnosť určená na naše spanie ponúka? Niekedy si nevyberieme, máme žalostne malú spálňu, čo najmenšiu posteľ bez nočných stolíkov, okolo ktorej ledva prejdeme a jednu skriňu. Vtedy sa musíme sústrediť na to, aby sme využili každý užitočný centimeter. Na mieste je teda posteľ s úložným priestorom pod matracmi, prípadne umiestňovanie úložných priestorov na steny. Skriňa, kvôli úložnému priestoru najlepšie vstavaná, by mala byť zase natoľko efektívne vnútorne podelená, aby do seba uložila nielen bežné kusy oblečenia, ale prípadne aj to, čo by inak putovalo pohodené po izbe. A zrkadlo na otvorenie priestoru takisto neuškodí.

https://sk.pinterest.com/pin/167618417359226953/

Praktická úložná zostava nad posteľou.

https://sk.pinterest.com/pin/483433341236217920/

Šikovný nápad, ako zefektívniť priestor pod parapetnou doskou.

Opačným prípadom sú nadrozmerné spálne, ktorých priestor nás natoľko pohltí, že do neho budeme chcieť zmestiť všetko – pracovný kútik, toaletný stolík, komodu, lavičku, kresielka… Spomeňme si však na to, že niekedy je menej viac! Čím chaotickejšie a členitejšie bude zariadenie spálne, tým viac možností vzniká na to, aby vznikol neporiadok. Ideálne je, ak sa v spálni úplne vyhneme elektronike a pracovným kútikom. Kto z nás chce ráno ako prvé vidieť kopu papierov a účtov pred počítačom? Áno, niekedy však nemáme na výber. Využime teda dôvtip a skúsme sa pohrať s dispozíciou miestnosti. Možno stačí len jednoduchý paraván a tým oddelíme pracovný stôl od oddychovej zóny alebo šikovné poličky, ktoré budú 2 v 1.

https://sk.pinterest.com/pin/325525879301695591/

Oddelená pracovná a oddychová zóna zlepšia kvalitu spánku.

Ak je teda miestnosť príliš veľká a členitá, odporúčame ju čo najviac vyčistiť a zjednodušiť. Nebojte sa pristavať priečku a urobiť zo šatníka aj samostatnú miestnosť so zásuvnými skriňovými dverami, ktoré ušetria priestor potrebný na otváranie.

https://sk.pinterest.com/pin/553520610443009658/

Optické a pocitové oddelenie šatníka od spacej časti posilní dojem súkromia.

Nemý sluha v každom kúte

Kde-tu potrebujeme niečo odložiť, ale mať to zároveň po ruke, to je jasné. Roznosenú košeľu, prádlo čakajúce na ožehlenie, karimatku na jogu. Keď sa toho však nakopí, prerastá to cez hlavu a vzniká chaos. Ideálne je určiť si na takéto predmety jedno miesto, uvoľniť jednu poličku v skrini alebo v komode a tak budeme mať všetko rozpoužívané po ruke a zároveň upratané. Vhodné je celkovo úložné priestory zatvoriť, čím sa vyhneme zbytočnému prášeniu. A ak máme pocit, že skriňa nám neposkytne dostatočný prehľad všetkých druhov vecí, ktoré tam chceme uložiť, pomôžme si rôznymi organizérmi či deliacimi systémami. Krabičky, košíky či vešiačiky udržia poriadok a prehľadnosť. Pokojne si aj tyč na vešanie kreatívne rozdeľme farebnými vešiakmi. Tak budeme vedieť, ktoré kusy oblečenia máme roznosené a ktoré nie. Okrem toho nám tak vydržia dlhšie rovné než keby sme ich mali pohodené na posteli.

https://sk.pinterest.com/pin/483292603749112447/

Nápadité spojenie zrkadla a ukladania používaných vecí.

Dekorácie a emócie

Keď hovoríme o spálni ako o skladisku vecí, môžme sa na to pozrieť aj z iného uhla pohľadu.  Často sa tu obklopujeme mnohými drobnými spomienkovými predmetmi, ktorých pribúda a pribúda. Odporúčame vybrať len zopár najdôležitejších a čo najneutrálnejších, aby nás večer pri pohľade na ne prepadol pocit pokoja a nie ťažké myšlienky a emócie.

Celkový dojem

V závere už len podotkneme, že to, čo je rozhodujúce, je celkový dojem. Otvorte si dvere do Vašej spálne. Ak Vám to vyčaruje na tvári úsmev a spokojne vkročíte, všetko je v poriadku. Ak sa však zastavíte na prahu s pocitom, že to nie je ono, treba niečo zmeniť. Niekedy stačí málo – usporiadať zopár kníh, odhrnúť závesy, preusporiadať šatník. A na tie väčšie zmeny sme tu pre Vás my 🙂

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]