fbpx
Kuchyňa - 3. časť - Materiály - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
16217
post-template-default,single,single-post,postid-16217,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Kuchyňa – 3. časť – Materiály

Kuchyňa – 3. časť – Materiály

Tešíme sa na novú kuchyňu, hlavu máme plnú predstáv o tom, ako bude vyzerať, čo všetko do nej uložíme a ako ju budeme používať. Popritom všetkom nezabúdajme na to, čo tvorí až polovicu úspechu novej kuchyne – materiály, ktoré budú v nej použité.

Overený štandard

Laminát a fólie. Je to najbežnejší materiál, ktorý sa používa pri výrobe dvierok kuchynského nábytku. Prečo je obľúbený? Má akceptovateľnú cenu, nie veľmi náročnú údržbu a širokú škálu farieb a dekorov. Súčasné technológie dokonca dokážu vytvoriť plastický efekt dreva, čím ľahko oklameme zmysly a zostaneme s pocitom kuchynskej linky „z pravého dreva“. Mínusom pri takomto plastickom povrchu je však nižšia mechanická odolnosť. Okrem plastického efektu dokážeme vďaka laminátu dosiahnuť aj rôzne stupne lesku, resp. matu, čím dokážeme doladiť exkluzívny efekt kuchynskej linky presne podľa predstáv. Olaminovať môžeme bežné drevotrieskové dosky rôznej hrúbky a taktiež rôzne iné druhy lisovaných drevných materiálov, najčastejšie tzv. MDF dosku. Hrany drevotrieskových dosiek sú zakončené páskou v rovnakej farbe ako je lamino, no kvalitnejšou náhradou sú ABS hrany. Práve pri lamináte bývajú hrany Achillovou pätou, keďže lamino ťažšie odoláva vode a pare.

3D efekt drevodekoru – realizácia partnerskej firmy Lamont.

Dosky typu MDF možno okrem laminovania, resp. fóliovania takisto lakovať v rozdielnom matnom či lesklom prevedení. Lak sa nanáša v niekoľkých vrstvách, ktoré sa po zatvrdnutí brúsia, čím je dosiahnutá vysoká kvalita povrchu. Vo všeobecnosti platí, že na údržbu sú praktickejšie lesklejšie povrchy než tie matné. Namiešanie farby podľa želania je výbornou voľbou práve vtedy, keď sa snažíme odtieň kuchynskej linky zladiť s iným odtieňom v interiéri. MDF doska je vo všeobecnosti veľmi kvalitnou voľbou, pretože je tvarovo stálejšia než napríklad masív, keďže je lisovaná veľmi nahusto. Jednou z najväčších predností MDF dosiek je variabilita tvarovej úpravy frézovaním, čím možno na povrchu dosky vytvoriť vzory či drážky, ktoré následne potiahneme fóliou, čím vytvoríme jednoliaty povrch.

Frézované dvierka sú obľúbené najmä u kuchyniach provensálskeho štýlu – realizácia partnerskej firmy Lamont.

Originál – drevo

Masívne zhotovenie kuchynskej linky je vhodné pre tých, ktorí obľubujú prirodzený vzhľad dreva. Takýto povrch je ošetrený rôznymi druhmi lakov, ktoré podporia tento prirodzený vzhľad a zároveň zlepšia jeho odolnosť voči vode, čo je potrebná vlastnosť práve v kuchyni. Okrem toho možno masívne drevo patinovať do rôzneho vzhľadu a tým opäť dosiahnuť nový vzhľad celého interiéru.

Pri použití masívu však musíme počítať s tým, že určitým vplyvom vlhkosti môže drevo meniť svoj tvar. Ak sa tomu chceme vyhnúť no stále použiť masív, vhodná je špárovka, teda lepené kúsky dreva, ktoré obmedzujú deformácie. Obdobným materiálom je biodoska, trojvrstvový lepený masív, ktorý takisto môžeme frézovať, brúsiť, lakovať či moriť.

Pravý povrch dreva môžeme však dosiahnuť aj skombinovaním lisovanej dosky s prírodnou krájanou či lúpanou dýhou. Takéto dýhy sú náročnejšie na naše peňaženky, no výsledok stojí za to. Najčastejšie ako prírodné dýhy používame domáce dreviny ako dub, buk, javor či iné ovocné dreviny, no obľube sa čoraz viac tešia aj luxusné dýhy z exotických drevín.

Drevená pracovná doska – https://sk.pinterest.com/pin/334040497346269711/

Extra vysoký lesk

Novším a moderným materiálom v kuchyni je akrylát. Disponuje čoraz širšou škálou farebných odtieňov, čím opäť možno dosiahnuť farebnú zhodu v rámci interiéru. Okrem toho je vysoko odolný voči vlhkosti a vysokej teplote. Oceníte pri ňom najmä to, že vás už nebudú trápiť odtlačky prstov. Nevýhodou tohto materiálu je však náchylnosť k poškriabaniu.

Vysoko lesklý akrylát a laminát sú na pohľad takmer na nerozoznanie – realizácia našej partnerskej firmy Lamont.

Kuchynské zásteny

Modernou voľbou súčasnosti je sklo. Okrem presklievania horných kuchynských skriniek sa sklo čoraz viac zjavuje v kuchyni v podobe kuchynskej zásteny. Tento materiál volíme ako zástenu nielen kvôli dobrej údržbe, ale aj z hľadiska dizajnu. Ako tzv. grafosklo možno medzi dve sklá vložiť akúkoľvek grafiku a ozvláštniť  tak interiér abstraktným či konkrétnym vzorom.

Realizácia našej partnerskej firmy Lamont – zástena s grafikou.

Často pri výbere typu zásteny volíme kvôli dizajnu rovnaký materiál, aký sme použili na pracovnú dosku, ibaže o niečo tenší. Vhodné sú aj veľkoformátové keramické obklady s čo najmenším množstvom špár. Pri kuchynských zástenách je snáď najvýraznejšia požiadavka praktická údržba a odolnosť voči parám a vlhkosti. Vhodne vybraný materiál oceníme predovšetkým pri čistení v okolí drezu a varnej platne. Pri plynových varných doskách je potrebné venovať zvýšenú pozornosť aj odolnosti voči teplu a priamemu plameňu. To splní kalené sklo, kameň, keramika či tzv. kovolamináty.

Pracovná doska

Je to v podstate najviac zaťažené a najvyužívanejšie miesto v kuchyni. Vyžaduje si vysokú odolnosť, praktickú údržbu a aj príjemnú estetiku, keďže pokrýva veľkú viditeľnú časť kuchyne.

Štandard v podobe priaznivej ceny a jednoduchej údržby tvorí opäť drevotrieska s laminátom. Hodí sa k tomu prakticky akýkoľvek drez, no odporúčame nezachádzať do falošných kópii kameňa či dreva – čím lacnejšia verzia, tým slabšia imitácia. Najlepšie vyniknú jednofarebné pracovné dosky, ku ktorým rovno zladíme rovnakú zástenu. Okrem toho pri tom vyzerá dobre snáď akýkoľvek vzor dreva. Laminátové pracovné dosky odolajú teplotám do 180°C, no sú oveľa náchylnejšie na neželanú vlhkosť.

Realizácia našej partnerskej firmy Lamont.

Overený kvalitný prírodný kameň ako pracovná doska je praktický, moderný a pekný. Opäť však možno nájsť rozdiely podľa typu kameňa – tvrdšie horniny ako žula či kremeň sú vhodnejšie kvôli nízkej nasiakavosti, mechanickej odolnosti a stálofarebnosti.  Cenovo nižšou alternatívou je umelý kameň, ktorý sa veľmi dobre opracováva do rôznych tvarov, čím možno vytvoriť celistvý efekt spojenia pracovnej dosky s drezom či umývadlom. Takýto materiál vzniká spojením živíc a drvenej horniny s prímesami keramických farbív. Umelý kameň je tak hygienický a ľahko udržiavateľný, no kvôli nízkej tvrdosti hrozí poškriabanie či poškodenie horúcimi nádobami. Takisto je dôležitá jeho priebežná údržba v podobe prebrusovania.

Medzi prírodné alternatívy patrí napríklad aj sklo, v tomto prípade kalené tvrdené, odolné voči teplu, popraskaniu i nárazu. Takéto pracovné dosky treba však pravidelne čistiť a leštiť.

Čoraz častejšie sa stretneme napríklad aj s keramikou, častejšie s takou, ktorá je veľkoformátová. Výhody spočívajú v nízkej nasiakavosti, odolnosti voči teplotám, mikroorganizmom či chemikáliám.

Špeciálna keramická pracovná doska. 

Pekná a moderná je v súčasnosti doska z prírodného dreva, no nesie v sebe mínusy v podobe náročnejšej údržby. Je potrebné dávať pozor na pôsobenie horúcich predmetov na lak a treba rátať s tým, že časom sa na nej vytvorí určitá patina. Ryhy a škrabance, ktoré na nej isto vzniknú je možné odstrániť brúsením, no ochranu pred vlhkosťou a zvýraznenie prirodzenej farby je potrebné aspoň raz ročne zabezpečiť olejovým ošetrením.

Dnešným výrazným trendom sa stáva práve betónová pracovná doska. Je nadčasová a moderná, betón možno tvarovať a odlievať do potrebnej podoby a štruktúry. Dizajnovo ladí s každým prírodným materiálom. Spĺňa aj hygienické požiadavky, keďže nemá špáry, je tvrdý a nenasiakavý. Odolá zväčša až 220°C, no neodporúča sa naň priamo klásť príliš horúce predmety, ktoré by tak mohli spôsobiť nežiaduce škvrny. Ako pravidelná údržbu ho odporúčame raz ročne navoskovať.

https://sk.pinterest.com/pin/418905202825707308/

Súčasný trh ponúka širokú cenovú aj kvalitatívnu škálu materiálov vhodných do kuchyne. Ak si neviete rady pri výbere, oslovte nás! Pomôžeme vám nájsť vhodné riešenie na mieru.[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]