30 okt Kuchyňa – 4. časť – Dizajn
V predošlých článkoch sme riešili hlavne funkčné a praktické aspekty kuchyne, no jednému, nemenej dôležitému, sme sa zatiaľ ešte nevenovali. Samotnej estetike kuchyne, jej dizajnu, atmosfére a pocitu, ktorý nám vnesie do života pri každodennom používaní.
Centrum rodiny
Kuchyňa je vlastne takým rodinným centrom plným spoločných chvíľ pri jedle či rozhovore. Preto je dôležité, ako sa v nej cítime. Výber hlavnej farby závisí predovšetkým od osobného vkusu majiteľov, no ak si necháme poradiť, môžeme farebným odtieňom dosiahnuť oveľa viac. Malé kuchyne v kútoch bez okna alebo s malým oknom zväčšujeme svetlými tónmi farieb. Útulné pocity dosiahneme použitím teplých zemitých tónov, sterilnú čistotu zase chladnými bledými farbami. Hravosť možno navodiť rôznymi pastelovými odtieňmi. Ideálne je vyhýbať sa výrazným sýtym farbám, ktoré nás môžu čoskoro nudiť. Takisto by sme nemali kombinovať priveľa rozdielnych farieb. Pekné sú kombinácie jednej dominantnej farby s iným materiálom, napr. drevom, kameňom či sklom.
Realizácia našej partnerskej firmy Lamont.
Biela – symbol modernej kuchyne
Už sme si určite všimli, že častou voľbou pri výbere kuchyne je práve biela farba. Mnohých priťahuje, pretože je stelesnením čistoty a svetla, iných odrádza pre pocit prehnanej sterility. Nie je to však také jednoznačné. Kľúčom k úspechu je správna kombinácia bielej s iným materiálom alebo iným farebným odtieňom a razom môžu vzniknúť dva celkom odlišné atmosféry v kuchyni.
Realizácia našej partnerskej firmy Lamont.
Biela v kombinácií s drevom je v súčasnosti obľúbenou voľbou – realizácia našej partnerskej firmy Lamont.
Čierna – pre odvážnych?
Je luxusná, elegantná, no vynikne skôr vo väčších priestoroch. Mnohých odrádza údržba, iných ponurosť čiernej farby, ktorá odoberá pripravovanému jedlu chutný výraz. Platí tu však to isté ako s bielou – koľko kombinácií, toľko chutí.
Aj čierna v kombinácií s drevom a zeleňou môže pôsobiť útulne (zdroj: pinterest)
Farba
Svet nie je len čierny alebo biely, rovnako aj kuchyňa. Ak dávame palec hore výrazným farbám a nebojíme sa ich na veľkých plochách, vhodná môže byť pre nás aj farebná kuchyňa. Určite si nenájde toľko veľa obľúbencov ako „klasika“, no ak ju budete milovať Vy, kulinárske úspechy sú v nej zaručené. Červenkasté odtiene podporujú dokonca chuť do jedla, zelené a hnedé upokojujú, modré sú zriedkavejšie, no o to zaujímavejšie.
Vanilka a bledé drevo sú vhodné, ak chceme svetlú kuchyňu – realizácia našej partnerskej firmy Lamont.
Tyrkysový akcent oživil celú kuchyňu.
Jemné pastelové farby zakomponované s drevom a bielou pôsobia veľmi prirodzene a sviežo. (https://sk.pinterest.com/pin/509962357787718292/)
Drevo
Drevo je z pohľadu dizajnu snáď najkrajší materiál, keďže dodá efekt prirodzenosti nielen svojou štruktúrou, ale aj farbou. K širokej škále drevených povrchov sa navyše veľmi kreatívne kombinujú iné materiály, farby či odtiene, takže dokáže v podstate vzniknúť nekonečné množstvo dizajnových kombinácií. Poradíme však nekombinovať vzájomne príliš veľké množstvo drevodekorov, aby sa „nebili“ a nevytvorili tak neželaný chaos. AK už chceme kombinovať rôzne štruktúry dreva, snažme sa aspoň dosiahnuť medzi nimi vhodný kontrast, ktorý bude pôsobiť prirodzenejšie, než keby sme sa snažili zladiť také dreviny, ktoré sú podobné odtieňom, no odlišné štruktúrou.
Prirodzená drevená pracovná doska krásne vynikne popri bielych skrinkách. (zdroj: pinterest)
Ako zladiť spotrebiče?
Dnes moderné vstavané spotrebiče pútajú zrak viac než kedysi. Rúra schovaná pod varnou platňou je minulosťou – dnes ju priznávame vo vysokých skrinkách, neraz spolu s mikrovlnkou či kávovarom. Okrem toho sa aj z digestorov stávajú hotové umelecké diela. A popritom nájdeme na kuchynskej linke aj menšie voľne položené spotrebiče.
Je jasné, že málokomu sa podarí zaobstarať si všetky spotrebiče v jeden čas a od rovnakej značky. Preto sa často stáva, že ak si ich kupujeme priebežne, vždy nás osloví dizajnom aj farbou nejaký iný a v kuchyni tak nastáva boj farieb, materiálov a značiek. Nie je to až taká katastrofa, pokiaľ držíme svoju fantáziu na uzde. Dôležité je nekombinovať príliš veľké extrémy, a teda výrazné farebné rozdiely (červená rýchlovarná kanvica a zelený kávovar), či odlišné dizajnové výstrelky (oblé retro s hranatým futuristickým dizajnom). Ideálne je venovať pozornosť jednému výraznému skvostu, napríklad kávovaru, a mlynček, čajník či mixér ponechať v neutrálnejších farbách. Platí to však hlavne pre tie spotrebiče, ktoré budú mať svoje miesto neustále viditeľné.
Výrazné prvky mimo linky
Kriedové tabule, drevené obklady, „živé“ steny s rastlinami. To všetko môže byť súčasťou kuchyne a dodať jej šmrnc, neobyčajnosť a osobitosť. Umenie je dostať tieto prvky do malých kuchýň, kde treba v prvom rade umiestniť tie nevyhnutné prvky. Ak nám to však priestor dovolí, zaujímavo možno do kuchynskej linky začleniť napríklad aj barový pult, skrytú knižnicu či mini sedačku.
Pre optické zjemnenie bočnej časti kuchyne možno do nej zakomponovať napríklad knižnicu.
Súčasťou kuchyne môže byť pokojne aj krb.
Zaujímavým riešením je aj barový pult, ktorého súčasťou je obojstranný úložný priestor – realizácia našej partnerskej firmy Lamont.
Nezabúdajme, že kuchyňa je jedným z najdôležitejších zón v našej domácnosti. Správny výber farieb či materiálov je preto dôležitý a môže nám spríjemniť budúce chvíle strávené v kuchyni. Ak stále nie ste rozhodnutí, čo zvoliť do Vašej kuchyne, inšpirujte sa našimi realizáciami![/vc_column_text]
-
Krby, ktoré rozohrejú domov
O idylke s krbom snívame mnohí. Predstavujeme si večernú pohodičku......
15 januára, 2017 -
7 riešení ako presvetliť izby
Chodíte nespokojne po byte, zapínate lampy, ale stále máte tmu?......
22 februára, 2017 -
Aby detská izba rástla s deťmi
Detská izba je miestnosť, ktorá rastie spolu s jej obyvateľmi......
21 marca, 2017