fbpx
Ako spraviť zo schodiska praktickú a peknú súčasť interiéru? - 1.časť - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
16286
post-template-default,single,single-post,postid-16286,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Ako spraviť zo schodiska praktickú a peknú súčasť interiéru? – 1.časť

Ako spraviť zo schodiska praktickú a peknú súčasť interiéru? – 1.časť

Snívame o poschodovom dome a predstavujeme si, ako budeme bývať v útulnom podkroví. Zrazu si však spomenieme, že nejako sa tam hore predsa musíme dostať! Riešením sú schody. Ale ako vybrať také, aby nám nespôsobovali na čele vrásky? Umiestniť ich samostatne, do chodby, do obývačky? Ako využiť priestor pod nimi, okolo nich? Ako z nich spraviť moderný, pekný a praktický kúsok v našom interiéri?

V prvom rade musí byť však akékoľvek schodisko bezpečné. Krajné schodiskové riešenia, ktoré sú súčasťou najmä chatových stavieb či alternatívnych minidomčekov sú tzv. mlynárske schody, ktoré sú oproti bežným veľmi strmé, pretože na stupniciach sa strieda úzka a širšia plocha stupnice. Napriek svojej histórii sú v súčasnosti používané v rôznych dizajnérskych prevedeniach, čo aj napriek zvýšenej potrebe pozornosti pri ich používaní zvyšuje ich atraktivitu.

(zdroj: pinterest.com)

Točité schodiská sú oveľa bežnejšie a v súčasnosti sú populárne i také, ktoré zaberajú len 1m² pôdorysnej plochy. Patria do skupiny vretenových schodísk, teda jednotlivé stupne schodiska sú ukotvené do spoločnej stredovej osi, vretena. Najväčšou prednosťou točitých schodov je to, že ich možno „natočiť“ podľa potreby, a teda otáčať ramenami podľa toho, kde potrebujeme v časti interiéru na schodisko nastupovať a kde z neho vystupovať. Okrem toho možno tieto schodiská zhotoviť zo všetkých bežných dostupných stavebných materiálov, čo dáva voľnú ruku i dizajnu.

Schodisko na ploche 1m². (zdroj: pinterest.com)

Minimalistické dizajnové špirálové schodisko. (zdroj: pinterest.com)

Bezpečnosť – ako jej dopomôcť?

Na bezpečnosť treba obzvlášť prihliadať pri schodiskách s atypickým spôsobom zakrivenia a rôznymi šírkami stupňov. Výšky stupňom musia byť bez debaty rovnaké, inak hrozí, že človek zakopne, pretože ho rozdielna výška vyradí z tempa kroku. Samozrejme bezpečnosti môžeme dopomôcť aj vhodným osvetlením, zábradlím, držadlami či rôznymi druhmi povrchovej úpravy schodov.

Bezpečnosť súvisí taktiež s rozmermi schodiska a výškou schodiskových stupňov. Bežné pohodlné schodiská majú výšku stupňa v priemere do 18 cm. Hĺbka stupňa, teda nášľapná plocha sa pohybuje od 21 cm do 32 cm, ak by sme sa chceli držať „pravidiel“, existuje na to matematický vzorec vychádzajúci z priemernej dĺžky ľudského kroku, teda 63 cm. Toto číslo by sme mali dostať po sčítaní dvoch výšok a hĺbky schodiskového stupňa. Ideálna šírka schodiska je 90 cm. Ak sa na takom schodisku stretnete doma aj dvaja, bez problémov sa dokážete obísť. Okrem toho je to aj šírka postačujúca na prenesenie bežného nábytku na druhé podlažie. Pri pohodlnom a bezpečnom schodisku prihliadame takisto na priestor, ktorý máme nad hlavou, keď stúpame po schodisku. Takýto priestor nazývame podchodná (210 cm) a priechodná (190 cm) výška v závislosti od toho, či ju meriame kolmo na uhol sklonu schodiska alebo plochy schodiskového stupňa.

Pokiaľ to dovoľuje štedrý priestor v interiéri, zo schodiska sa môže stať dominanta i dizajnérsky kúsok. To spĺňajú schodiska s ojedinele tvarovaným zakrivením či špecifickou konštrukciou a kombináciou materiálov.

(zdroj: pinterest.com)

Nie každá stavba dovoľuje umiestnenie a typ schodiska presne podľa nášho gusta. Celkové dispozície rodinných domov totiž ponúkajú rôzne riešenia – priame schodiska, točité, či do tvaru L alebo U. Takisto môžu byť drevené, oceľové, železobetónové i kombinované so sklom. Niektoré šetria miesto, iné ho zaberajú príliš. Niektoré pôsobia ľahko a vzdušne, iné presne naopak. Ktoré sú teda aké? Čítajte 2. časť nášho článku o schodiskách!

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]