fbpx
Aká je farba roka 2021 - Trendy 2021 - ModerneByvanie.sk - interiérový dizajn
17414
post-template-default,single,single-post,postid-17414,single-format-standard,bridge-core-1.0.2,et_monarch,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Aká je farba roka 2021 – Trendy 2021

Aká je farba roka 2021 – Trendy 2021

V roku 2020 sme viac ako kedykoľvek predtým ostávali doma, pretože to bolo bezpečné. Práve tento pocit, nám vzhľadom na celosvetovú situáciu najviac chýbal. Preto sa spoločnosti, ktoré udávajú farebné trendy, zamerali na farby ktoré dokážu vykúzliť miesto v ktorom sa budeme cítiť v bezpečí a vytvorí nám pocit útočiska. 

 

Aká je teda farba roka 2021 podľa spoločností, každoročne udávajúcich smer v tomto odvetví?

Farba roka 2021 – Pantone

Snáď najznámejšia firma, ktorá predpovedá farebné trendy, ktorými sa bude nasledujúci rok svet uberať, je Pantone. Zároveň radí spoločnostiam pri výbere farby ich vizuálnej identity a loga. Prostredníctvom sezónnych predpovedí, trendov, poradenstvu a psychológie farieb radí globálnym značkám akým smerom sa majú uberať. Firmy jej vďačia aj za správne využitie farieb v ich stratégii dizajnu.

Tento rok nás firma Pantone rozhodne prekvapila. Zverejnila totiž farbu roka ako kombináciu dvoch farieb. Ide konkrétne o šedú s názvom PANTONE 17-5104 Ultimate Gray a žltú  PANTONE 13-0647 Illuminating. Sú to dve nezávislé farby ktoré sú zároveň hrejivé a vďaka svojmu odtieňu sú obe aj optimistické.

Zdroj: https://www.pantone.com/color-of-the-year-2021-tools-for-designers

Žltá ako jasná farba ktorá svojim odtieňom pôsobí veselo a hrejivo ako slnečný lúč. Šedá je symbolom pevných a spoľahlivých prvkov ktoré sú stále a poskytujú stabilný základ. Podporuje zároveň pocity vyrovnanosti, odolnosti a stálosti. Môže vám tiež pripomenúť farbu kamienkov na pláži a ďalšie prírodné materiály.

Vplyv na ľudí

Kombinácia týchto dvoch farieb podporuje odvahu, optimizmus a nádej. Pre ľudí je dôležité cítiť že v roku 2021 sa všetko vysvetlí a snáď aj ustáli. Tieto odtiene sú totiž povzbudzujúce. Spojenie týchto farieb tiež povzbudzuje a podporuje našu potrebu byť videný a originálny. Tieto farby vás budú inšpirovať k novému spôsobu myslenia a posunutiu sa vpred.

Použitie v interiéri

Nám sa táto kombinácia farieb páči – prinesie vám do domácnosti slnečné lúče a pozitivitu. Použitie žltej na vankúšoch, prestieraní, a posteľných obliečkach dodá priestoru život. Na tienidlo svetla je vhodné použiť šedú farbu. Spojenie týchto farieb je ideálne či už pre súkromný alebo komerčný priestor.

Šedá farba poskytuje stabilný základ zatiaľ čo žltá podporuje intelektuálnu zvedavosť, vynaliezavosť a originálnosť priestoru.

Iste ste sa aj vy v roku 2020 pristihli že hľadáte spôsob ako nadobudnúť pocit istoty a aj tieto farby vás môžu viesť tým správnym smerom.

 

Obrázok: Pinterest

Farba roka 2021 podľa Sherwin-Williams

Aj spoločnosť Sherwin Williams sa zamerala na pocit bezpečia v domove a pre rok 2021 vybrala farbu Urbane Bronze – prírodný hnedosivý odtieň ktorý dodá interiéru teplo a pocit pohodlia.

Vplyv na ľudí

Prírodu máme vždy nablízku. Tento odtieň hnedosivej má preto cieľ vytvoriť pocit bezpečia a podať pomocnú ruku pri uvoľnení sa. Vplyvom teplého alebo studeného svetla ktoré dopadá na túto farbu bude pôsobiť teplejším hnedastým alebo studeným šedým tónom – čo môžete využiť pri navodení tej správnej atmosféry a vytvorení potrebnej nálady. 

Použitie v interiéri

Táto farba je neutrálna a súčasne výrazná. Môžeme ju preto použiť neobmedzene. Výborne sa hodí k svetlo šedej, zelenej alebo teplým tónom farieb. Skvelo poslúži ako kontrastná farba ktorá dodá hĺbku interiéru. Dobre vyzerá v kombinácii s drevom, rôznym zliatinami kovov a kameňom. 

Odporúčame vám túto farbu použiť predovšetkým tam kde chcete docieliť aby interiér nabral vzrušujúci a odvážny ráz. 

Ak na vás už biele interiéry nepôsobia dobre, odporúčame vám použiť práve túto farbu. V prípade že ju skombinujete s nábytkom a doplnkami v teplých tónoch máte istotu že bude váš interiér útulný.

 

Obrázok: https://www.sherwin-williams.com/architects-specifiers-designers/inspiration/sw-how-to-use-urbane-bronze

Farba roka 2021 podľa Benjamin Moore

Zdroj: https://www.benjaminmoore.com/en-us/color-overview/color-palettes/color-of-the-year-2021

Aj tento rok si spoločnosť Benjamin Moor zvolila paletu 12 tich farieb. Všetky tieto farby vyžarujú pokoj a pohodu. Spomedzi všetkých farieb ktoré tento rok označili za farby roka 2021 sa stala práve Aegean Teal tou hlavnou farbou. Ide o zeleno modrú farbu s nádychom šedej. Je to vyvážený a pokojný odtieň ktorý nabáda k zamysleniu sa a spomaleniu mysle. 

Pretože trávime viac času doma, využime túto farbu na vytvorenie si príjemnej atmosféry. Alebo použime jeden z ďalších odporúčaných odtieňov. Tu sú všetky farby roka 2020 od Benjamin Moore:

Stiahnite si ich príručku o farbách 2021, alebo si pozrite inšpiratívne video.

Farba roka 2021 podľa PPG paints

Pre nadchádzajúci rok 2021 odborníci v spoločnosti PPG vybrali trojicu farieb. Konkrétne odtiene s názvom: Transcend, Misty Aqua, Big Cypress. V dobe keď je fyzická a duševná pohoda nevyhnutná zámerne vybrali prírodné farby, ktoré do interiérov priniesli pocit pokoja hrejivej ľahkosti a vyrovnanosť. 

Odporúčame ich použiť ako doplnkové, podporné ale aj ako dominantné farby. Vzhľadom na to, že sú tieto farby univerzálne, sú flexibilné a je ľahké ich kombinovať.

Pozrite si, ako v PPG vyberali farbu roka 2021

Aké sú vybrané farby?

Transcend je béžová farba s ružovými podtónmi. Mohli by sme prirovnať k farbe ovsených vločiek, latte alebo zohriatemu piesku v slnečných dňoch. Dokonalá všade tam, kde sa vyžaduje elegancia. Viac informácií: https://www.ppgpaints.com/color/color-families/beiges/transcend

Misty Aqua – akvarelová modrá. Jemná, tlmená tropická tyrkysová farba s akvamarínovým podtónom. Dokonalá do spálne. S ostatnými teplými a zemitými tónmi pôsobí ako príjemné osvieženie. Viac infromácií: https://www.ppgpaints.com/color/color-families/aquas/misty-aqua

Big Cypress hrdzavá terakota. Je zemitá farba ktorá pôsobí upokojujúco. Dokonalá pre izbu, ktorá má pôsobiť príjemne teplo. Kombinujte ju s čerešňovým, alebo mahagónovým drevom. Viac informácií: https://www.ppgpaints.com/color/color-families/oranges/big-cypress

Použitie farieb v interiéri.

Odborníci spoločnosti PPG odporúčajú zvolený odtieň v interiéri kombinovať v pomere 60% -30%-10%. Pričom 60% miestnosti predstavuje dominantnú farbu, 30% doplnkovú a 10% farbu akcentu.

Obrázky: https://www.ppgpaints.com/color/color-collections/2021-paint-color-trends/paint-color-palette-of-the-year 

Oslovila vás niektorá s farieb? Napíšte nám ktorá je tá vaša.

Vedeli by ste si predstaviť niektorú z farieb roka vo vašom interiéri? Radi vám navrhneme interiér s vybranou farbou, alebo vám poradíme, aké farby u vás využiť a ako ich kombinovať. Nemusia to byť vždy trendy farby roka, dôležité je, aby interiér spĺňal čo od neho očakávate a aby ste sa doma cítili dobre.